W pierwszej części wpisu podzieliłem wanny ze względu na zastosowania. Tym razem przyjrzę się temu z czego sa one zrobione i podpowiem jak dobrać odpowiednią do Twoich oczekiwań. Zapraszam na nowy materiał na blogu.Zacząć więc wypada od określenia podstawowych typów w tym podziale:
- akrylowa
- drewniana
- kamienna
- miedziana
- stalowa
- szklana
- żeliwna
Wanna wykonana z polimetakrylu ma przyjemną i ciepłą w dotyku powierzchnię, jest wytrzymała i odporna na uderzenia, a lekkość oznacza prosty transport. Montaż hydromasażu nie będzie również stanowił problemu tak samo jak naprawa zarysowań, które są niestety częste. Ich termoizolacyjnośc jest średnia (lepsza od stali ale gorsza od żeliwa czy drewna.
To ostatnie stanowi bardzo ciekawy materiał, który jest dodatkowo bardzo ekologiczny. Charakteryzuje się bardzo małą utratą ciepła i jest najprzyjemniejsza w dotyku ze wszystkich. Jeśli nie jest impregnowana wówczas ciężko utrzymać jej czystość ale też oddaje oleje zawarte w drewnie, przez co kąpiel w niej ma jeszcze lepsze rezultaty.
Wanny kamienne to przede wszystkim ciężar oraz cena. Największe mogą ważyć tyle co popularny niegdyś fiat 126 P i kosztować nawet 200 000 złotych. Tego typu sprzęt jest chłodny w dotyku i wymaga izolacji od podłoża jednak w zamian za to zazwyczaj jest bardzo urokliwy.
To samo można powiedzieć o wannie miedzianej, która po pewnym czasie pokryje się zapewne patyną. Dodatkowo jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i antyseptyczna.
Wanny stalowe są wannami zimnymi jednak bardzo odpornymi na zarysowania. Emalia bardzo łatwo odpryskuje w skutek uderzeń, a także sa problemy z utrzymaniem ciepła.
Wanna szklana wygląda bardzo efektownie jednak jest przezroczysta, łątwo ją uszkodzić, a przede wszystkim bardzo szybko oddaje ciepło.
Żeliwna wanna z kolei jest trwała i bardzo odporna na uszkodzenia ale pusta bardzo zimna i nieprzyjemna w dotyku. Cena również jest odpowiednio wysoka.