W pierwszej części wpisu o projektowaniu łazienek dla osób niepełnosprawnych podzieliłem się radami natury ogólnej oraz podsunąłem Ci kilka pomysłów związanych z zaprojektowaniem prysznica. Dziś pora na umywalkę i toaletę.
Umywalka dla niepełnosprawnego
Podstawową zasadą jest ta, mówiąca o takim usytuowaniu umywalki aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Dno powinno być płaskie, a krawędź specjalnie wyprofilowana, co pozwoli na swobodne podjechanie wózkiem i nieskrępowane korzystanie z umywalki. Rekomendowana wysokość blatu to maksimum 80 centymetrów (dla dzieci do 12 lat 60 centymetrów), natomiast długość uchwytów stałych lub uchylnych (mocowanych w jej sąsiedztwie) powinna się mieścić w przedziale od 50 do 70. Płaskie i szerokie umywalki powinny być tak wyprofilowane, aby można było swobodnie oprzeć o nie łokcie.
Bateria to oddzielny temat – powinna ona mieć długie i wygodne uchwyty, które pozwolą na jej używanie za pomocą łokci. Dobrym rozwiązaniem jest również fotokomórka włączająca i wyłączająca wodę. Nie omieszkaj tez sprawdzić, czy bateria ma zaimplementowany specjalny system zapobiegający oparzeniom.
Toaleta dla niepełnosprawnego
Podstawa przy projektowaniu toalety jest jej usytuowanie wyżej niż standardowa. Wysokość najbardziej optymalna to 48 centymetrów. Podwieszana miska, która jest specjalnie wydłużana do 70 centymetrów, wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Kompakt, ale wysokiej klasy, również zda egzamin. Obowiązkowo w desce musi być wycięcie dla osoby niepełnosprawnej, a także wzmacniające, metalowe, zawiasy, które gwarantują bardzo solidne osadzenie i minimalizują ryzyko upadku. Wartym przemyślenia rozwiązaniem jest połączenie muszli z bidetem.
Oczywiście bardzo pożądanym elementem są uchwyty wspomagające przesiadanie się z wózka na toaletę ale te wykonane z odpowiednich surowców. Jeśli ściany mogą nie wytrzymać ciężaru osoby siadającej, wówczas warto je zamontować w oparciu o podłogę.
Trackbacks/Pingbacks