Bidet dla części osób jest elementem w łazience zupełnie zbędnym, a dla innych z kolei jest to bardzo istotna część codziennego dbania o higienę ciała. Jednak jest też całkiem spora liczba osób, które tego urządzenia po prostu nie znają – nigdy nie miały okazji używać, a więc w zasadzie nie wiedzą, do czego można go wykorzystać.
Zgodnie z definicją Wikipedii bidet to urządzenie z ceramiki sanitarnej służące do podmywania się, które najczęściej można znaleźć w łazience. Swoim wyglądem może przypominać swoiste połączenie muszli klozetowej z umywalką. Bidet mocowany jest podobnie jak muszle klozetowe – może on opierać się o podłogę lub też wisieć bezpośrednio na ścianie. Urządzenie wyposażone jest w niewielki kran (baterię) najczęściej z ruchomą końcówką, która umożliwia kontrolę kierunku wypływania wody. Bidet jest wyposażony oczywiście również w odpływ wody (analogicznie jak w umywalce).
Techniczne aspekty mamy już za sobą, pora więc na trochę praktyki, a więc do czego w zasadzie służy to nietypowe urządzenie sanitarne? Bidet umożliwia nam przede wszystkim podmywanie się, a więc dbałość o higienę intymną. Jego zaletą jest fakt, że można zrobić to w wygodnej, siedzącej pozycji i to bez konieczności całkowitego rozbierania się. W niektórych kulturach używanie bidetu po każdej czynności załatwienia się jest wręcz normą i wyrazem dbałości o swój organizm. Inną formą wykorzystywania bidetu jest często obmycie nóg, co według niektórych jest równie orzeźwiające, jak cały prysznic. Bidet jest również bardzo przydatny dla osób po rożnych zabiegach chirurgicznych, osób niepełnosprawnych, z ograniczoną zdolnością ruchową oraz przy różnych dolegliwościach chorobowych.
Ostatnia kwestia związania z bidetem to jego lokalizacja w łazience – przyjęło się, iż bidet powinien być zaraz obok toalety, najczęściej montowany jest on równolegle do muszli klozetowej. Decydując się na bidet, warto w jego miejscu uwzględnić także wieszak na ręcznik (ewentualnie na ręczniki papierowe czy tez papier toaletowy) oraz dozownik na mydło.