Łazienka to takie pomieszczenie w domu, które chyba najbardziej ze wszystkich jest narażone na wilgoć. O ile fani szybkiego zimnego prysznica nie nadwyrężają jej aż tak, o tyle zwolennicy długich gorących kąpieli jak najbardziej.
Niestety co gorsza, nie da się uniknąć pary i wilgoci w łazience. Można starać się ją jedynie zmniejszyć lub zastosować takie materiały, które pomogą z nią walczyć lub są na nią odporne.
Jeżeli zauważyliśmy na ścianach jakieś odbarwienia albo lekki nalot na fugach to znak, że należy zacząć działać. Najprawdopodobniej nasza łazienka nie wytrzymuje nagromadzonej wilgoci i zaczyna reagować poprzez pojawianie się grzyba.
Co to takiego strefa mokra ?
Mokra strefa to taka płaszczyzna, która właściwie cały czas jest w jakimś stopniu poddawana działaniu wody. Nie wszyscy wiedzą, że nasza łazienka ma kilka stref nazywanych mokrymi. Jest nią dla przykładu cała podłoga, ściana przy prysznicu oraz ściana wokół umywalki.
Co zrobić z wilgocią?
Pierwszy krok – wietrzenie.
Jeżeli w naszej toalecie mamy okno uchylajmy je przy każdej możliwej okazji. Świeże powietrze zadziała najszybciej i najlepiej. Jeżeli okna nie mamy sprawdźmy wywietrzniki, być może nie są drożne. Przez lata nagromadziły kurz i inne brudy. W małych mieszkaniach w bloku otwierajmy drzwi po każdej kąpieli, Niech para ma możliwość rozejścia się po mieszkaniu, w ten sposób szybciej się jej pozbędziemy. Dodatkowo nie oszczędzajmy na ogrzewaniu. Ciepło płynące z grzejników osuszy nam nico zawilgocone ściany.
Krok drugi – środki czyszczące.
W sklepach istnieją różne środki na czyszczenie fug czy po prostu zwalczanie grzyba. Domowym, i chyba najtańszym sposobem jest ocet. Jeżeli nie pomoże sięgnijmy po środki ze sklepów z wyposażeniem wnętrz lub typowo budowlanymi.
Krok trzeci – nowe fugi.
Fugi, które raz pokryły się grzybem najprawdopodobniej nie uda nam się już doprowadzić do takiego stanu, ażeby nigdy grzyb nie powrócił. Co prawda specjalne środki spowodują jego zniknięcie ale po kilku miesiącach znowu możemy je zobaczyć. Dlatego najbardziej efektywnym sposobem jest po prostu usunięcie starych fug i położenie nowych. Możemy to zrobić sami lub z pomocą fachowca. Jeżeli zdecydujemy się na pracę samodzielną powinniśmy zakupić specjalne rylce z ostrymi końcówkami. Następnie fuga po fudze usunąć i oczyścić puste miejsca środkiem przeciwgrzybiczym.
Następnie nakładamy nową fugę.
Samodzielne nałożenie fugi wymaga dużej cierpliwości i nakładu czasu. Pamiętajmy o tym, zanim zdecydujemy się na samodzielne majsterkowanie.
Krok czwarty- zapobieganie.
Oprócz fug warto zwrócić uwagę na wszystkie spoiny oraz uszczelnienia mocujące wannę, umywalkę, czy prysznic. Najlepsze są oczywiście te, które preferują producenci jako odporne na grzyby.
Podsumowanie:
- wietrzmy łazienkę,
- co jakiś czas profilaktycznie, wyczyśćmy fugi środkiem przeciwgrzybiczym,
- po każdej kąpieli wycierajmy podłogę,
- otwierajmy okno lub zamontujmy wywietrzniki,
- zainwestujmy w dobre spoiny i uszczelnienia do mocowania niektórych narzędzi.