Ten, kto twierdzi, że wybór baterii łazienkowej to prosta sprawa, albo miał dobrego doradcę, który zrobił to za niego, albo jeszcze nie miał okazji zweryfikowania wyobrażeń z rzeczywistością. Jedno-, dwuotworowe, do tego jednouchwytowe i dwuuchwytowe i jeszcze ścienne i sztorcowe…Jak się w tym wszystkim zorientować? Jak wybrać tę jedyną?
Jak wybrać baterię łazienkową?
Pierwszym bardzo ważnym krokiem przy podejmowaniu tych decyzji jest zorientowanie się jaki typ instalacji posiadamy. Właśnie to wpłynie nie tylko na umiejscowienie, ale również będzie rzutowało na typ baterii. Do wyboru mamy dwie opcje – baterię ścienną, która jest zwykle montowana w przypadku pryszniców i wanien oraz sztorcową, czyli stojącą, która świetnie spisuje się przy umywalkach i bidetach.
Drugim krokiem jest raczej retoryczna odpowiedź na pytanie, czy chcemy oszczędzać wodę. Oczywiście z reguły chcemy. Dlaczego musimy to wiedzieć? Bo mamy wybór pomiędzy bateriami jedno- i dwuuchwytowymi. Zacznijmy od charakterystyki tych drugich, która na pewno dowiedzie, że doskonale je znamy. Dwuuchwytowe to zwykle nic innego jak takie, które posiadają dwa kurki – z zimną i ciepłą wodą. Aby otrzymać pożądaną temperaturę musimy odkręcić oba i regulować do tej pory, aż jej nie osiągniemy. I właśnie ta regulacja sprawia, że woda się marnuje. Może nie odczuwamy tego jednorazowo, jednak policzmy ile jej tracimy w skali miesiąca, czy roku. Jednouchwytowe, jak sama nazwa wskazuje posiadają jeden uchwyt, który regulujemy temperaturę kręcąc w lewo albo prawo, co jest zdecydowanie szybsze, aniżeli operowanie kurkami.
Możemy oczywiście zdecydować się na baterię termostatyczną, w której raz ustawia się odpowiednią temperaturę i możemy mieć pewność, że po odkręceniu zawsze taka będzie, jednak to jest już większy wydatek.
I w końcu, pomijając już praktycznie podejście, możemy przejść do wyboru odpowiedniego wzoru. Oczywiście bateria powinna współgrać z wnętrzem naszej łazienki – pasować zarówno do jej stylu, jak i wystroju. W przypadku nowoczesnego, surowego wnętrza, zdecydujmy się na jeszcze odrobinę szaleństwa i wybierzmy taką, która będzie zachwycała swoją prostotą i nowoczesnym wyglądem. Jeśli natomiast mamy salon kąpielowy, niech to będzie coś klasycznego, być może z dyskretnymi dodatkami, podkreślającymi niepowtarzalny charakter.