Wszystko co związane ze słowem profesjonalny/ profesjonalna zazwyczaj jest na wysokim poziomie lecz niestety z dość wysoką ceną. Zazwyczaj nie oznacza jednak zawsze…
Projektując łazienkę samemu bez pomocy osób, które znają się dobrze na aranżacji możemy przysporzyć sobie dużą ilość dodatkowych kosztów związanych z poprawianiem, kuciem płytek, czy przenoszeniem brodzika.
Łazienka to nie jest pokój w którym możemy sobie przenieść łóżko, gdy tylko najdzie nas taka ochota lub salon gdzie meble przenoszone są średnio raz do roku w zależności od nastroju. Większość wyposażenia toalety jest zainstalowana na stałe. Przenoszenie ubikacji, zlewu czy wanny wiąże się z kolejnym bardzo poważnym remontem.
Po za tym aranżacja łazienki nie jest łatwa. Trzeba poznać rynek by móc z gąszczu wszystkich elementów wybrać takie, które wkomponują się w całość.
To właśnie od architekta możemy zaczerpnąć ciekawych pomysłów. Zazwyczaj koszt takiej usługi naliczany jest w zależności od powierzchni łazienki.
W czym może nam pomóc architekt:
- rozwinie nasz pomysł, nawet jeśli mamy w głowie obraz łazienki marzeń to nie zrealizujemy go jeśli ktoś nie zwróci nam uwagi na plusy i minusy takiego projektu,
- pomoże w wyborze nie tylko ładnych materiałów ale i użytkowych, funkcjonalnych,
- wskaże najczęściej polecane miejsca gdzie można kupić dobre elementy do wyposażenia łazienki,
- dobierze wszystko kolorystycznie.
Jak już wspomniano cena projektu zależy od metrażu pomieszczenia ale także:
- od tego czy ma to być wyłącznie koncepcja czy szczegółowe rysunki wykonawcze.
Na samym początku architekt na pewno zapyta nas o koszty jakie chcemy przeznaczyć na łazienkę. Nad tym zagadnieniem należy się na chwilę zatrzymać bowiem wszelka korekta na późniejszym etapie może wpłynąć na jakość całej łazienki.
Zastanówmy się zatem ile możemy wydać nie tylko na materiały ale i później na opłacenie pracy fachowców.
Oczywiście znacznie droższy będzie prestiżowy projektant wnętrz, który jest bardzo znany i rozchwytywany na rynku. Droższe będą także projekty łazienek, które mają skomplikowane ścianki działowe, ścianki ze skosem.
Sami zazwyczaj wybieramy materiały, które nam się podobają i tyle.. Architekt natomiast wybiera materiały funkcjonalne, które nie wymagają codziennej konserwacji i odświeżania. Profesjonalny projekt jest przede wszystkim ponadczasowy, a nie stworzony pod wpływem chwilowego impulsu.