Wanna czy natrysk – to chyba najczęstszy dylemat, jaki rodzi się w głowach osób mających w perspektywie urządzenie łazienki. Błędem byłoby jednak myślenie, że na tym wybory się kończą. Po prawdzie to dopiero początek.
Od wielkości pomieszczenia łazienkowego w dużej mierze zależy to, na co możemy się zdecydować podczas zakupów. Wiadomo, że w uprzywilejowanej sytuacji stoją ci, których nie ogranicza metraż. Wtedy jedynym naszym ograniczeniem jest wyobraźnia i portfel, chociaż niektóre projekty dowodzą, że zasób tej pierwszej kończy się szybciej.
Przede wszystkim powinniśmy ustalić priorytety. Jeśli z łazienki nie będziemy korzystać sami, możemy przemyśleć fakt kategoryzacji mebli – podzielenie półek i szafek, tak by kosmetyki męsko-damskie się nie mieszały to bardzo sensowny pomysł. W dodatku jeśli wpadniemy nań już w trakcie planowania aranżacji, będziemy mieli pewność, że wszystko będzie pasować i kosmetyki spokojnie się zmieszczą. Szafka pod umywalką nadaje się do składowania wszelkiego rodzaju podręcznych środków czystości. Pranie zrobimy o wiele szybciej, kiedy proszek będzie pod ręką. Dla łazienek o małym metrażu możemy przemyśleć zakup półki z lustrem. Nie są to najbardziej urokliwe zestawienia jakie kiedykolwiek zaprojektowano, ale czasem atrakcyjność trzeba poświęcić na rzecz użyteczności.
Same meble łazienkowe powinny być maksymalnie odporne na wilgoć. Z tego też względu raczej odradza się zakup mebli drewnianych, nawet jeśli są maksymalnie impregnowane. Bezpiecznym wyborem są szafki fornirowane, ale muszą być odpowiednio polakierowane i utwardzone promieniami UV, także powierzchnie szklane dobrze znoszą niezbyt łagodne warunki łazienkowe. Na blaty z kolei najbardziej nadają się materiały jednolite – z tafli szklanej, kamienne bądź z konglomeratu. Nie powinniśmy mieć również problemów z blatami nieco mniej szlachetnymi, ale również w miarę wytrzymałymi, podobnymi do tych, które stosuje się w kuchni. O ile miejsca narażone na wilgoć są dobrze oklejone to płyty wiórowa pokryta laminatem będzie niezłym wyborem z segmentu ekonomicznego. Jeśli natomiast do całości wystroju będzie nam pasować jedynie drewno, zadbajmy, by było to drewno klejone egzotyczne, np. teak.
W przypadku wyposażenia łazienki, tak jak przy wielu innych kwestiach, doskonale sprawdza się zasada, że rzeczy tanie okazują się tymi najdroższymi. Doraźna oszczędność przy okazji zakupu mebli łazienkowych kończy się zazwyczaj koniecznością odwiedzenia innego sklepu i podjęcie decyzji o zakupie mebli, które tym razem nie popękają nam chwilę po zakończeniu okresu gwarancji.
foto: roca.com