Jeżeli chcemy mieć w swoim domu czy łazience pomieszczenie zaaranżowane na saunę najlepiej przemyśleć to już na etapie samego projektu domu czy mieszkania. W pobliżu sauny powinno znaleźć się pomieszczenie z prysznicem. Stwórzmy więc przestrzeń relaksacyjną dla siebie i swoich najbliższych.
Najczęstszym błędem przy projektowaniu domowej sauny jest to, że najczęsciej tworzone są one w wolnych małych pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu. Sauna wówczas jest bardzo niewygodna. Powinniśmy pamiętać o tym, że jej przestrzeń powinna być przestronna, najlepiej gdy jest to pomieszczenie o wymiarach sześcianu o podstawie 2x2m. W takiej saunie spokojnie zmieści się nawet czteroosobowa rodzina, która wspólnie będzie mogła wypoczywać.
Budując saunę fińską nie musimy się martwić o wilgotność, ponieważ powinna być ona właśnie najbardziej suchym pomieszczeniem w domu. Sauny domowe najczyściej zasilane są za pomocą prądu trójfazowego o mocy 400V. nie należy więc zapomniec o doprowadzeniu odpowiedniego zasilania.
Samodzielnie budując saunę nie należy obijać drewna, ani ocieplać ścian na zewnątrz budynku, ponieważ przeniesie to sam punkt skraplania pasy wodnej bezpośrednio właśnie w ścianie, co najprawdopodobniej bardzo szybko doprowadzi to powstania grzyba.
Zanim zdecydujemy się sami wybudować saunę dobrze przeliczmy wydatki na wszystkie materiały. Okazać się bowiem może, że o wiele taniej wyjdzie nas kupienie gotowej konstrukcji, a dodatkowego zaoszczędzimy swój wysiłek.
Przy każdej saunie powinien znajdować się prysznic, do którego udajemy się bezpośrednio po pobycie w saunie, dlatego też najlepiej umiejscowić ją w niedalekiej odległości od łazienki, albo jeżeli mamy taką możliwość – w samej łazience.