Bezpieczne dziecko w łazience

By on 18 października 2012 in Porady |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

dzieckowlazienceDziecko w łazience to nie lada wyzwanie. Jak zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo? Poniżej prezentujemy kilka informacji, które pomogą nam przygotować pomieszczenie na wizytę naszej pociechy. 

Bezpieczeństwo
Dziecko w łazience powinno się czuć przede wszystkim bezpiecznie. Dotyczy to kilku aspektów. Po pierwsze wszelkie chemikalia (środki czystości i inne groźne substancje) powinny być albo zamknięte w szczelnym miejscu, albo ułożone wysoko na półce. Można dodatkowo nakleić na szafkę naklejkę kojarzącą się dziecku z niebezpieczeństwem np. z piratem, by zawsze pamiętało, że nie wolno tej półki otwierać. Najlepiej jednak trzymać je razem w innym pomieszczeniu.
Równie ważnym elementem jest zainstalowanie zamka do drzwi łazienki od zewnątrz.  Dzięki temu  nasze dziecko nigdy nie utknie samo w łazience.
Dodatkowo, dobrze jest założyć różne blokady na szafki, by uchronić dziecko przed niepotrzebnym ich otwieraniem. Poprzez nierozwagę lub przypadek zawartości szafek mogą spaść na dziecko.
Należy zwrócić uwagę również na kanty mebli łazienkowych. Zamontujmy meble o łagodnych lub okrągłych kształtach lub załóżmy na nie nakładki.

Kolory
Ładne i kolorowe wnętrze będzie z pewnością dobrą motywacją dla dziecka do spędzania w łazience większej ilości czasu.  Barwne naklejki zachęcą je do kąpieli i myciu zębów. Nie zmieniajmy jednak wyglądu całej łazienki jedynie pod kątem posiadania dziecka. Niech będą to elementy, które łatwo będzie zdjąć lub zmienić. Nasze dziecko bowiem będzie bardzo często zmieniać swoje upodobania.

Wymiary
Rozmiary urządzeń i mebli w łazience powinny być dostosowane do komfortowego korzystania z nich przez dziecko. Niewielki, ale stabilny podest do kranu, nakładka na sedes to dwie rzeczy, które powinny się znaleźć w każdej łazience rodziny z dzieckiem.

Kosmetyki
Pamiętajmy także o tym, żeby nasza pociecha miała swoje własne kosmetyki. Niech wie, których może używać, a których nie. Nie tylko zapewni to bezpieczeństwo w używaniu jedynie przyjaznych dziecku akcesoriów, ale także da dziecku poczucie że ma w łazience swoje własne miejsce i kącik na własne rzeczy.

Udostępnij na: