Na początku XVIII wieku bidet pojawił się na dworach królewskich i w domach arystokracji. Potem był już powszechny, ale popadł w niepamięć. Ostatnio staje się standardem wyposażenia łazienki. Czy tak samo będzie z pisuarem?
Pisuar powoli pojawia się w nowoczesnych aranżacjach łazienek. Bywa uważany za fanaberię i przejaw ekstrawagancji. Kojarzy się z toaletami publicznymi, które nie grzeszą czystością i świeżym zapachem. Jawi się jako zbędny sprzęt, który zajmuje miejsce i jest kolejnym urządzeniem sanitarnym do sprzątania. Tymczasem pisuar może mieć wiele zalet.
Nie tak dawno bidet również był uważany za sprzęt niepotrzebny i ekstrawagancki. Ale trudno nie zgodzić się z tym, że ma on wiele zalet. Jedną z nich jest lepsze utrzymanie higieny. Z pisuarem rzecz ma się podobnie. Bywał on nazywany „krzesłem czystości”. Nie służy do podmywania się, tak jak bidet, ale ułatwia mężczyznom skorzystanie z toalety w pozycji stojącej. Jest więc bardziej higieniczny i wygodniejszy niż muszla sedesowa.
Jednym z argumentów przemawiających na niekorzyść pisuaru jest to, że zajmuje on miejsce. Nowoczesne pisuary mają często niewielkie rozmiary. W małych łazienkach można zastosować pisuary asymetryczne lub narożnikowe, tak by wykorzystać przestrzeń jak najbardziej efektywnie. Pisuar można zamontować na ścianie lub na stelażu. Do tego dochodzi spłuczka ręczna (choć może być również automatyczna), chyba że jest to pisuar bezwodny.
Pisuar bezwodny nie potrzebuje spłuczki, ponieważ jego specjalna konstrukcja sprawia, że zawartość znika sama, a nieprzyjemne zapachy nie rozprzestrzeniają się. Dodatkowym plusem jest to, że bezwodne pisuary nie brudzą się, nie osadza się na nich kamień. Nie ma więc potrzeby ich czyszczenia, a co za tym idzie argument o dodatkowym urządzeniu sanitarnym do sprzątania również zostaje odparty. Pisuar bezwodny to wielka oszczędność wody i pieniędzy, niezbędne urządzenie w każdej ekologicznej łazience.
Niektórzy producenci pisuarów umieszczają na nich wypukłość, np. pod postacią muchy, która ma służyć za celownik.
Jeśli skojarzenia z toaletą publiczną są zbyt silne, można wybrać pisuar z klapą. Warto, by pisuar, sedes i umywalka oraz ewentualnie bidet pochodziły z jednej serii. W ten sposób wszystko będzie ze sobą współgrało. Z designem nie ma problemu, bo projektanci dokładają starań, aby zarówno bidety jak i pisuary miały nowoczesne formy i wyglądały estetycznie. Pisuary są zazwyczaj wykonywane z białej ceramiki, ale mogą być też wykonane z czarnej ceramiki bądź ze stali nierdzewnej. Takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w stylu industrialnym.
Jeśli w domu znajdują się dwie łazienki lub więcej, to jedną można przeznaczyć wyłącznie dla mężczyzn i zamontować w niej pisuar. Warto pamiętać, że istnieją też pisuary damskie, choć dużo mniej popularne od męskich.