W łazience możemy stosować różne materiały do wykończenia wnętrz. Trudno jednak wyobrazić sobie piękne wnętrze bez podłogi lub ścian pokrytych płytkami. Spośród wszystkich płytek najbardziej popularne są te wykonane z naturalnych materiałów. Istnieje jednak grupa płytek rektyfikowanych. Czym się różnią? Które płytki częściej polecane są do domowych łazienek?
Płytki ceramiczne produkowane są z gliny, którą wypala się w bardzo wysokiej temperaturze. Po wypaleniu płytki są następnie kalibrowane.
Kalibrowanie to nic innego jak sortowanie płytek. Po wyjęciu z pieca, mogą mieć one bowiem różne kształty.
Co ciekawe do płyt o rozmiarze powyżej 50×50 cm dopuszcza się nawet 3 milimetry różnicy pomiędzy poszczególnymi elementami.
Jeśli zatem chcemy by nasze płytki były równe, wręcz idealne pod względem wymiarów i grubości, należy je poddać procesowi rektyfikacji.
Krawędzie płytek po rektyfikacji mają ostre brzegi, przez co sama faktura płytek staje się znacznie bardziej nowoczesna.
Płytki rektyfikowane ze względu na dodatkowy proces produkcji są droższe od kalibrowanych. Różnica w cenie może wówczas wynosić nawet 30 zł na m2.
Proces rektyfikacji służy otrzymaniu idealnego wymiaru płytek. Innym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest metoda podwójnego wypału. Opiera się ona na tym, że każda płytka trafia do pieca dwa razy, przez co wypalana jest dwa razy dłużej.
Płytki to dosyć istotny materiał wypełniający wnętrze naszej łazienki, tak jak panele podłogowe znajdujące się w naszym salonie. Warto zatem dobrze przemyśleć ich zakup. Zwróćmy uwagę na ich strukturę, wytrzymałość, podłoże oraz kolor, który jest niezbędny do uzyskania odpowiedniego efektu.