Domowe sposoby na zatkany odpływ

By on 17 marca 2014 in Porady | 1 comment

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Zazwyczaj zaczyna się niepozornie – woda w umywalce lub zlewie spływa wolniej niż zwykle, z odpływu wydobywają się pęcherzyki powietrza, w rurach słychać charakterystyczne bulgotanie, aż w końcu odpływ przestaje być drożny. Prędzej czy później każdego dotyka ten problem, ale na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomogą przywrócić drożność rur bez konieczności wzywania hydraulika.

Dlaczego tak się dzieje

Powodem, który doprowadza do tych małych, domowych dramatów są zalegające w odpływie substancje lub przedmioty. Inne jednak będą w przypadku łazienki (osady z mydła, włosy), inne natomiast w kuchni (zlepek tłuszczu, resztki jedzenia, skrawki opakowań). Zator może także powodować brudna woda, którą wcześniej używaliśmy do zmywania podłogi lub była wykorzystywana przy pracach budowlanych (np. woda z piaskiem, klejem, zaprawą, itp.).

Profilaktyka

Zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” idealnie pasuje również w przypadku naszej kanalizacji. Najprostszym rozwiązaniem jest nałożenie na odpływ sitka, które będzie blokowało przedostawanie się zanieczyszczeń. Nie trzeba się obawiać, że białe silikonowe sitko zburzy efekt w naszej kuchni. Do kupienia są dostępne także chromowane lub plastikowe sitka w różnych kolorach i kształtach.

Drugą metodą jest systematycznie przepłukiwanie odpływów, które oczyści rury z zalegającego tłuszczu lub osadu z mydła. Wystarczy raz w tygodniu wlać kilka litrów osolonego wrzątku, zagotowanego octu lub wsypać sodę i przelać gorącą wodą. To pozwoli utrzymać odpływ i rury w dobrej kondycji. Więcej porad, jak dbać o domową kanalizację znajdzie się również w tym miejscu: http://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design

Odtykanie

Jeżeli jednak w odpływie powstanie korek w większości przypadków możemy poradzić sobie z nim sami. Poniżej kilka domowych sposobów, jak poradzić sobie z zatkanym odpływem:

Najmniej wymagającą metodą jest użycie środków, które dostępne są w każdej kuchni – sody i octu. Działanie jest podobne, jak opisane powyżej, jednak trzeba poświęcić na nie trochę więcej czasu. Do odpływu należy wsypać 1-2 łyżki sody i wlać ¾ szklanki octu (bądź wymieszać i wlać jednocześnie). Mieszanka zacznie się pienić i rozpuszczać korek. Po 15 minutach całość spłukujemy kilkoma litrami wrzątku.

problemy z kanalizacją

Można także użyć środków chemicznych, jednak w tym przypadku należy stosować się ściśle do instrukcji. Substancje w nich zawarte są mocno żrące i niebezpieczne dla zdrowia.

Innym sposobem jest użycie gumowego przepychacza. Jego działanie polega na powstawaniu ciśnienia, które tworzy się podczas pompowania. Odpływ należy zalać wodą, a następnie przyłożyć i docisnąć do niego przepychacz a następnie odciągnąć. Czynność należy powtórzyć kilkunastokrotnie.

Dobrze też sprawdzić drożność syfonu, który znajduje się pod zlewem. W tym celu podstawiamy miskę, aby nie zalać podłogi i odkręcić syfon, z którego wyleci brudna woda wraz z nieczystościami. Całość wyczyścić i zamontować z powrotem.

Jeżeli zator siedzi głębiej w rurach i dotychczasowe metody zawiodły, można użyć specjalnej spirali, która na jednym końcu ma korbę, na drugiej zaostrzoną końcówkę. Urządzenie ma postać stalowego drutu, który wprowadzamy do rury i kręcimy (potrzebne są dwie osoby). Jeżeli natrafi na zator – rozbije go i oczyści rury.

W przypadku, gdy żadna z powyższych metod zawiedzie pomóc może jedynie hydraulik, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu upora się z problemem.

Doradcy Castoramy

W Castoramie zaopatrzymy się w potrzebne urządzenia i znajdziemy rozwiązanie na trapiący nasze rury problem. Wyspecjalizowani doradcy Castoramy już od 17 lat skutecznie doradzają swoim klientom, jak przy pomocy domowych sposobów sprawić, żeby woda w zlewie czy wannie prawidłowo była odprowadzana. Wystarczy skorzystać z ich wiedzy, a z okazji urodzin warto zapolować również na ciekawe promocje. 

Udostępnij na:

1 Comment

  1. REAL Bielsko

    31 marca 2014

    Post a Reply

    Mam często z tym problem ze względu na dużą ilość włosów 🙂 właśnie zawsze używałam chemicznych środków, ale może przy nadarzającej się awarii spróbuje bardziej naturalnej metody z octem 🙂

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge