Eko łazienka

By on 18 stycznia 2013 in Ciekawostki |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Eko łazienka, jak to pięknie brzmi. Tak naprawdę, przemiana naszej łazienkę w łazienkę eko nie kosztuje zbyt wiele wysiłku. Poniżej radzimy, co należy robić, by zaoszczędzić na rachunkach, a przy tym pomóc środowisku.

1.Zużycie gorącej wody

Aby zminimalizować zużycie gorącej wody należy zaizolować rury oraz umieścić podgrzewacze wody jak najbliżej miejsca, w z którego odbywa się pobór ciepłej wody. Dodatkowo, podgrzewacze wody nie powinny posiadać stale palącego się tzw. płomyka dyżurnego. Co więcej, chcąc jak najlepiej wykorzystać wodę można przeznaczyć kapiącą wodę do podlewanie ogródka lub kwiatów.

2.Armatura

Jeśli mamy możliwość, to wybierzmy armaturę, która posiada etykietę WaterSense, która zapewnia oszczędność wody równą nawet 14 pełnych cykli prania.

3.Umywalka

Czasem warto powrócić do starych nawyków, kiedy to napuszczano wody do kubeczka i myto zęby w ten sposób. Ciągle lecąca woda z kranu to niestety duże jej marnotrawstwo. Pamiętajmy też do czego służy zatyczka w umywalce. Jeśli chcemy uprać coś ręcznie lub wyczyścić, lepiej jest nalać trochę wody do zatkanego zlewu niż pozwolić lecieć jej nawet najmniejszym ciurkiem.

4.Spłuczka

Jednym z rozwiązań wchodzących w zakres rozsądnego używania spłuczki jest zamontowanie spłuczki z certyfikatem WaterSense (jak ma to miejsce w przypadku reszty armatury). Jeśli nie mamy takiej możliwości, sprawmy sobie taką spłuczkę, która będzie miała dwie wersje spuszczenia wody. Mniejszą i większą.

5.Papier toaletowy

Czy zdajecie sobie sprawę, że produkcja tony papieru z recyklingu ratuje 17 drzew, ok 1500 litrów ropy naftowej, 26 litrów wody oraz 4000 kilowatów energii elektrycznej? Kupując właśnie taki papier znacznie pomagamy środowisku. Może więc warto się przerzucić z papieru dwu lub trzywarstwowego na papier z recyklingu?

6.Prysznic

Korzystając z prysznica oszczędzamy ponad 200 litrów wody w porównaniu do korzystania z wanny. Nie zapominajmy jednak, że długie stanie pod prysznicem również nie jest zbyt korzystne. Używajmy więc go rozsądnie.

7.Grzyby i pleśń

Aby  nie dopuścić do rozwoju grzybów i pleśni należy zamontować wentylację łazienkową.  Miejmy na uwadze to, żeby wentylator był energooszczędny i działał jedynie przy podwyższonej temperaturze.

eko

Udostępnij na: