Klamki są bardzo często oferowane w komplecie z drzwiami, przy czym zwykle są to najprostsze i niezbyt efektowne modele. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dokupić klamkę, dobierając jej model do stylu drzwi, aranżacji wnętrza, a także własnego gustu.
Materiały i wzory klamek
W bogatej ofercie sklepów i marketów budowlanych znajdziemy klamki stalowe, mosiężne, niklowane, chromowane, a nawet powleczone złotem. Niektóre modele klamek wykonywane są również ze szkła oraz kryształu. Do rzadkości przestają należeć też klamki łączące w sobie różne materiały, przykładowo stal z drewnem.
Jednak największą popularnością cieszą się prawdopodobnie klamki wykonane z aluminium, które dzięki innowacyjnym metodom nakładania powłok zewnętrznych, mogą przypominać modele stworzone z bardziej szlachetnych materiałów.
Przy doborze klamek bardzo istotną rolę odgrywa też wzornictwo. Miłośnikom klasyki z pewnością spodobają się klamki o prostych kształtach, których główną zaletą jest uniwersalny i ponadczasowy charakter.
Mimo to osób poszukujących bardziej finezyjnych, niebanalnych wzorów klamek również nie brakuje. Spore zainteresowanie wzbudzają także modele stylizowane na klamki tradycyjne i historyczne.
Budowa klamki
W zestawie razem z klamkami otrzymujemy szyldy i rozety. Rozeta to montowana u nasady klamki osłona otworu w drzwiach, a szyld jestem elementem osłaniającym zamek. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje szyldów: długi oraz dzielony.
Szyld długi to podłużna osłona obejmująca otwór klamki i zamka. Natomiast model dzielony składa się z dwóch części – rozety i szyldu. Ze względu na różnice w budowie rozet i szyldów, sposób ich montażu może się nieco różnić.
Takie same czy inne?
Kupując klamki warto zdecydować się na taki sam model do wszystkich drzwi w mieszkaniu, co pozwoli nam uniknąć aranżacyjnego chaosu. Jeśli nie kupujemy wszystkich klamek w tym samym momencie, zapamiętajmy lub zanotujmy model wybranego produktu oraz rodzaj jego wykończenia.