Korzenie układania mozaiki sięgają do czasów starożytnych. Z początku wykorzystywano otoczaki i kamienne odpady z prac rzeźbiarskich i kamieniarskich, często nierówne. Z czasem zaczęto posługiwać się równymi i malutkimi kawałkami kamieni, szlachetnych i półszlachetnych, by układać za ich pomocą obrazy. Współcześnie mozaika cieszy się sporą popularnością jako ozdoba stołów, podłóg i ścian.
Najczęściej mozaika jest wykorzystywana do ozdobienia łazienki. Może stanowić element wykończeniowy lub być motywem przewodnim aranżacji. Sprzedawana jest w kwadratowych plastrach o różnych wymiarach. Płytki są zazwyczaj przymocowane do podkładu z papieru perforowanego. Mocuje się je podobnie jak glazurę. Klej należy jednak stosować z umiarem. Powierzchnia, na którą zamierza się położyć mozaikę powinna być czysta i gładka.
Plastry mozaiki mogą być jednokolorowe, dwukolorowe lub wielokolorowe. Mogą być matowe, błyszczące lub o podwyższonym połysku. Matowa jak i błyszcząca mozaika pasuje do dużej łazienki. Błyszcząca powiększy optycznie małe wnętrze. Można zdecydować się na jeden kolor, kontrastowe zestawienie, kolory tęczy lub ułożyć za pomocą płytek napis lub wzór, np. motyw roślinny. Mozaika może być dopełnieniem do dużych płytek, ale zarówno duże płytki mogą być dopełnieniem mozaiki.
Mozaika jest bardzo elastyczna, z łatwością można więc układać ją na zaokrąglonych powierzchniach takich jak obudowa wanny lub umywalki. W łazience zdobi się nią ściany, podłogi, a nawet sufit. Ścianki prysznicowe , wnętrza kabin prysznicowych czy podłóg w prysznicach z odpływami w podłodze świetnie wyglądają ozdobione mozaiką. Na podłogę najlepiej wybrać płytki o niskiej ścieralności jak ceramiczne. Poza tym w łazience można jeszcze użyć mozaiki szklanej bądź kamiennej, które charakteryzują się niską nasiąkliwością.
Mozaika pasuje do każdego stylu. Trzeba tylko dobrać odpowiednie kolory. Możliwości dekoracyjne jakie daje mozaika są wręcz nieograniczone.