Wanna czy prysznic? Na pewnym etapie życia, to pytanie stawia sobie każdy z nas. Gdy wybór padnie na wannę, czekają nas kolejne decyzje. Przed zakupem wanny powinniśmy bowiem zwrócić uwagę na kilka czynników. Są to m.in. materiał, z którego zrobiona jest wanna, jej przeznaczenie oraz kształt. Po dobrym określeniu i wybraniu odpowiedniego z nich, z pewnością dobierzemy idealną wannę do naszych potrzeb. No to zaczynamy.
Materiał wanny
Wyróżniamy 4 rodzaje materiałów, z których mogą być wykonane wanny. Wanny metalowe (emaliowane), arylowe, z tworzywa oraz żeliwne. Wanny metalowe charakteryzują się możliwością czyszczenia ich na błysk, dzięki czemu wyglądają niezwykle czysto i higienicznie. Niestety ich wadą jest to, że woda znajdująca się w nich dość szybko stygnie. Łatwo je także uszkodzić. Wanny akrylowe, w przeciwieństwie do wanien metalowych długo utrzymują temperaturę. Materiał jest również bardziej odporny na uderzenia, jednak może ulec zarysowaniu. Wanny z tworzywa, mimo niskiej ceny, która jest ich zaletą mają wadę w postaci podatności na uszkodzenia i zarysowania. Ostatnie, wanny żeliwne są dość drogie. Ich wygląd stylizowany jest na zawiązanie do dawnych epok. Coraz rzadziej goszczą w naszych domach na rzecz wanien metalowych i akrylowych, które stanowią ok. 90% wszystkich wanien.
Przeznaczenie wanny
Przeznaczenie wanny to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Wyróżniamy 5 głównych przeznaczeń wanny. Najczęściej stosowaną wanną jest ta, połączona z prysznicem. W takim przypadku potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie w postaci przesuwanej zasłonki lub specjalnej (np. składanej) szybki. Z takim akcesorium zapewniony zostanie komfort zarówno przy braniu prysznica, jak i przy relaksującej kąpieli. Wannę można używać również do prania. Bardzo często właśnie takie przeznaczenie wanny było popularne kilkadziesiąt lat temu. Wtedy to, zawieszano nad nią suszarkę. System ten wciąż jest obecny w domach, jednak coraz rzadziej wanna wykorzystywana jest jako dodatek do prania. Jeśli jednak będziemy w niej prać, wybierzmy większą wannę (wtedy będziemy mogli zawiesić więcej sznurków do suszenia). W przypadku przeznaczenia wanny jako miejsca do relaksu stawiajmy na wanny arylowe. Ich właściwości pozwalają na dłuższe utrzymanie ciepłej temperatury. Dzięki temu relaksująca kąpiel będzie trwała dłużej. Inna grupa docelowa, młode małżeństwa coraz częściej wybierają większe wanny z przeznaczeniem do wspólnej kąpieli (zarówno siebie jak i dzieci). Wśród wanien znajdziemy również wanny lecznicze. W ich wyposażeniu dostępne są m.in. hydromasaże pomagające w walce ze schorzeniami. Mając problemy z kręgosłupem, warto zainwestować właśnie w taką.
Kształt wanny
Istnieją 4 rodzaje wanien. Możemy wybierać z wanien prostokątnych, asymetrycznych, symetrycznych oraz innych. Pierwsze z nich dostępne są od 140cm długości do 170cm długości. Ich szerokość sięga 70cm. Wanny asymetryczne mają przeważnie kształt trójkąta. Dostępne są wanny lewe i wanny prawe. Trzecia grupa, wanny symetryczne również mają kształt trójkąta, jednak boki wanny znajdujące się przy kącie prostym mają taką samą długość. Jeśli żadna z wyżej wymienionych wanien nam nie odpowiada, możemy wybrać wannę o nietypowym kształcie. Znajdziemy w nich m.in. wanny okrągłe czy sześciokątne. Znajdziesz różnego rodzaju armaturę w tym wanny na Castorama.pl.