Jak zamontować umywalkę?

By on 21 lipca 2011 in Zrób to sam |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Dzisiejszym wpisem otwieram cykl artykułów pod tytułem „zrób to sam”. Na pierwszy ogień pójdzie instrukcja montowania umywalki. Poniżej przedstawimy maksymalnie rzetelny i dokładny opis, taki, dzięki któremu każdy będzie mógł zrobić to samemu, bez potrzeby hydraulików.

Jak zamontować umywalkę?

Umywalki

Zacznijmy od materiałów. Najczęściej umywalki mają centralny odpływ, a także szczelinę przelewową i miejsce na montaż baterii. Różnią się jednak pomiędzy sobą kształtami, rozmiarami i kolorami – wybranymi w zależności od aranżacji łazienki.

Umywalkę można zamontować w ścianie (na postumencie lub półpostumencie) lub na stojaku czy blacie toaletki.

Mocowanie

To, jakiego sposobu mocowania użyjemy zależy przede wszystkim od typu umywalki, a także rodzaju ściany (innych materiałów użyjemy w przypadku ścian betonowych, z cegły, a jeszcze innych w przypadku płyt kartonowo-gipsowych).

Typy mocowań:

1. Na wspornikach przykręcanych

2. Na śrubach trawersowych

W przypadku płyt kartonowo-gipsowych niezbędny będzie dodatkowo stelaż.

Pozostają jeszcze rury – zakłada się je przed montażem umywalki

Typy systemów opróżniających:

1. Korek automatyczny

2. Półsyfon w kształcie S z korkiem spustowym lub bez

3. Półsyfon z odkręcanym spodem

Kolejnym krokiem jest kupno rur, złącz, kolanek i obejm z PCV o średnicy 3,2 cm.

Montujemy umywalkę w ścianie

Na śrubach:

Zakładamy korki rozporowe i przykładamy umywalkę do ściany. Przykręcamy, a śruby wkładamy w otwory mocowania. Podstawiamy postument i sprawdzamy wypoziomowanie, a finalnie dokręcamy śruby mocujące.

Na postumencie:

Umywalkę na postumencie przystawiamy do ściany, a ołówkiem zaznaczamy miejsce otworów pod mocowanie. Potem sprawdzamy ustawienie poziomicą.

Na wspornikach:

Ustawiamy umywalkę na wysokości około 80 cm, przystawiamy do ściany wsporniki, zaznaczamy miejsce otworów, sprawdzamy położenie i przykręcamy. Zakładamy umywalkę.

Montujemy umywalkę nadblatową lub podblatową

Uszczelki zakładamy między krawędzią odpływu i syfonu, a sitko przykręcamy do czopu odpływowego. Korkiem zatykamy sitko odpływu. Łączymy dźwigienkę korka z rączką śrubą na przegubie. Regulujemy ustawienie korka w pozycji „zamknięte”.

I to chyba tyle, niedługo pojawią się zdjęcia!

Udostępnij na: