Fuga to nieodłączna towarzyszka płytek ceramicznych czy gresowych – tak bardzo u nas popularnych, zwłaszcza w łazienkach. Wybierając jednak fugę do łazienki, trzeba dokładnie sprawdzić na bazie jakiego materiału ona powstała, gdyż nie każda będzie nadawała się do specyficznych łazienkowych warunków.
Łazienka to miejsce, gdzie panuje wilgotny mikroklimat, wilgotność przeważnie przekracza tu wartość 70%. Nie każdy materiał dobrze sobie radzi z takimi warunkami. Duża nasiąkliwość fugi sprzyja powstawaniu w jej obrębie środowisk przyjaznych pleśni czy grzybom. Takie są właśnie standardowe fugi mineralne.
Wybieramy najlepsza fugę
Najbardziej odpowiednimi fugami do stosowania w wilgotnych pomieszczeniach, są fugi epoksydowe. Fugi tego typu mają formułę dwu- lub trójskładnikową. Głównymi komponentami jest tu żywica oraz utwardzacz, czasem do tego dodawany jest piasek kwarcowy. Fugi epoksydowe cechuje wysoka odporność na wilgoć, wysoką temperaturę czy różnego rodzaju chemikalia, ale również trwałość i wytrzymałość mechaniczna. Stąd poleca się ją do pomieszczeń o trudnych warunkach – supermarketów czy basenów. Dodatkową zaletą fug epoksydowych jest również łatwość ich konserwacji. Należy jednak mieć świadomość, że tego rodzaju fugi trzeba umieć nakładać oraz posiadać odpowiednie akcesoria.
Mimo że fugi epoksydowe należą do spoin elastycznych, nie poleca się ich w tych miejscach, gdzie płytki „pracują” – na przykład styk płytek i wanny. Do takich miejsc najlepiej nada się silikon.
Jakie spoiny silikonowe?
Tutaj też musimy uważać z doborem odpowiedniego uszczelniacza. Silikon taki zawiera musi być bowiem odporny na pleśń i grzyby. Takie są właśnie specjalne silikony sanitarne, które zawierają preparat pleśnio- i grzybobójczy. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że takie silikony nie nadają się do sanitariatów z akrylu, tworzyw sztucznych czy konglomeratu. Do tego będzie potrzebny silikon sanitarny-neutralny, który nie zawiera octu.
Dla posiadaczy ogrzewania podłogowego ważną informacją będzie, czy dana fuga nadaje się do takiego rozwiązania. Fugi epoksydowe, co prawda, są elastyczne, ale mimo wszystko wybierajmy te produkty, które na opakowaniu mają oznaczenie, że są przeznaczone do tego typu sytuacji. Po drugie, by wszystko zagrało, jak trzeba, spoiny muszą być odpowiednio szerokie.