Kiedy zainwestować w natrysk?

By on 26 listopada 2012 in Aranżacje łazienek |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Dość częstym dylematem, jaki może podzielić młode małżeństwo przy okazji wyposażanie łazienek to decyzja o montażu wanny bądź natrysku. Oba rozwiązania mają swoje oczywiste wady i zalety. Co jednak powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim?


Mało które mieszkania mają łazienki, które są w stanie pomieścić zarówno prysznic, jak i wannę. Można oczywiście stosować rozwiązania zastępcze, montując zasłonę przy wannie, ale woda tak czy inaczej wydostaje się na posadzkę czy dywanik, jednocześnie kapiąc na ścianę. Mieszkając w bloku, można w ten sposób zalać mieszkania z niższych pięter.

Dla osób stawiających na oszczędność wody w pierwszym rzędzie, lepszym wyborem będzie kabina prysznicowa. Dzięki bieżącemu strumieniowi wody skierowanemu bezpośrednio na ciało, unikamy sytuacji, w której woda leci bez celu. Również sama kąpiel trwa zdecydowanie krócej, będą jednocześnie bardziej pobudzającą. Takie rozwiązanie docenią szczególnie domownicy, u których czas na poranną toaletę jest ściśle kontrolowany przez pozostałych, tak by każdy mógł zdążyć ze swoimi porannymi obowiązkami. Dodatkowym atutem jest możliwość kalibracji słuchawki prysznicowej, decydując jaki strumień wody spada na nasze ciało. Maksymalizując oszczędność, możliwe jest nawet kąpanie się w wodnej mgiełce muskającej skórę.

W zależności od modelu, słuchawkę można dowolnie kalibrować

Inną niewątpliwą zaletą natrysków jest również fakt, że są odświeżające nawet bez użycia chemii pielęgnującej ciało. O wartość tego argumentu najlepiej zapytać osoby z uczuleniami skórnymi na różnego rodzaju szampony czy żele. Kabiny prysznicowe docenią także osoby niepełnosprawne, dla których dostęp do wanny bywa bardzo uciążliwy. Montaż poręczy znacznie zaś ułatwi korzystanie z brodzika. Pewne obawy przed zakupem natrysku mogą mieć młodzi rodzice. Jednak kupno małej wanny dla noworodków to i tak konieczność, a nieco starsze dzieci zawsze mają frajdę z gorących strumieni opadających na ciało.

Pełni relaksu nie osiągniemy jednak pod prysznicem. O zaletach terapeutycznych długiej i gorącej kąpieli napisano już pewnie tomy opracowań. Nie jest to jednak rozwiązanie nawet w połowie tak ekonomiczne, jak kabina z natryskiem. Zajmuje także więcej miejsca, a średni czas obmycia ciała jest zdecydowanie dłuższy. Jednak to leżąc w wannie, podczas długiej kąpieli możemy zafundować swojej skórze odmładzający koktajl z różnego rodzaju olejków. Pod warunkiem, że mamy na to czas.

Udostępnij na: