Łazienka dla niepełnosprawnych

By on 11 marca 2015 in Aranżacje łazienek | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej – przed tym pytaniem staną nie tylko osoby mające tego typu domowników ale także każdy, kto chce w dzisiejszych czasach prowadzić nowoczesny pensjonat, hotel czy tez jakikolwiek inny budynek, przeznaczony dla szerszej publiczności. Poniżej garść porad na ten temat.

Wielkość łazienki dla niepełnosprawnych

Podstawowa zasadą jest ta, iż łazienka tego typu wymaga większej przestrzeni aby osoba na wózku czuła się w niej komfortowo i nie musiała zastanawiać jak wjechać w dane miejsce. W związku z tym, czym większe pomieszczenie, tym łatwiej będzie Ci je rozplanować. Jeśli wanna nie jest element niezbędnym, zrezygnuj z niej i uwolnij w ten sposób przestrzeń. Zalecane jest aby powierzchnia manewrowa dla wózka składała się z minimum okręgu o średnicy 150 centymetrów. Pamiętaj, iż stare modele wózków mają długość 1200 centymetrów oraz wysokość siedzenia 45 – 50, natomiast nowe odpowiednio – około 900 i 46 cm.

Ergonomia i bezpieczeństwo w łazience dla niepełnosprawnego

Co na pewno nie może się znaleźć w takim pomieszczeniu? Musi ono być pozbawione progów (tak aby osoba na wózku czy o kulach nie miała problemów z przekraczaniem kolejnych obszarów), a także płytek, które są bardzo śliskie. Zamiast nich należy zadbać o położenie tych o odpowiednich parametrach antypoślizgowych, a także uchwyty lekarskie bądź fotokomórki przy bateriach.

Prysznic dla osoby niepełnosprawnej

Jeśli już ustaliłeś, iż wanna nie jest potrzebna, wówczas czas przystąpić do planowania kabiny prysznicowej. Z własnego doświadczenia wiem, iż najlepszym rozwiązaniem jest kącik kąpielowy, który stworzono z płytek. Nie ma tu więc problemów z przekraczaniem progu kabiny ani utrzymaniem w niej równowagi. Niezbędnym elementem jest oczywiście podwieszane krzesło (siedzisko) oraz różne uchwyty stabilizujące i pomagające w zmianie pozycji. Dobrym pomysłem jest bateria podtynkowa, nie zabierająca cennego miejsca i nie powodująca przypadkowych kontuzji w momencie uderzenia.

W drugiej części wpisu przedstawię zasady dotyczące wyboru prawidłowej toalety i umywalki.

 

 

Udostępnij na:

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak zaprojektowac łazienkę dla osoby niepełnosprawnej – część II | Blog o aranżacji łazienek - […] pierwszej części wpisu o projektowaniu łazienek dla osób niepełnosprawnych podzieliłem się radami natury ogólnej […]

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge