Co charakteryzuje styl helleński? Choć kojarzy on się z patosem, klasyką architektury, z kolumnami i amforami, niekoniecznie taki wystrój powinien posiadać nasz pokój kąpielowy. W Grecji, gdzie temperatura powietrza zwykle jest wysoka, ceni się funkcjonalność łazienek oraz… sprawny system kanalizacyjny, będą piętą achillesową tego pięknego kraju.
Poza tym luksus oraz przepych kłócą się z filozofią stoików bądź epikurejczyków. Ważne jest nasze samopoczucie, nasz stan umysłu, niźli zbytki jakimi ludzie próżni zwykli się otaczać. Na pewno w domowej łazieneczce bardziej ucieszy bukiet ziół czy zestaw aromatycznych świec, niźli nowoczesny sprzęt do hydromasażu. Wszak nic tak nie relaksuje pleców jak tarcie ich gąbką z dna morza lub natarcie oliwą z oliwek. Ekologia plus minimalizm formy to cechy greckiego stylu!
Wnętrze powinno oddawać ducha gospodarzy, powinno czerpać inspirację z natury. Ta nie jest symetryczna – stąd w łazience nie powinny dziwić uskoki, podesty, nisze i liczne zakamarki w których gospodarze eksponują swe urlopowe zdobycze: piękną muszlę lub kamień, wyłowioną z fal lub kamień o niespotykanej fakturze, znaleziony gdzieś w górach.
Ściany – najlepiej białe, półki na kosmetyki i ręczniki – kamienne, zapewniające przyjemny chłód. Jeśli jest okno, dobrze by zapewniało domownikom malownicze światłocienie na suficie, podłodze. Leżąc w pianie, możemy podziwiać grę wieczornych świateł. I wdychać woń kadzideł…
Parawany, ręczniki, dywaniki – białe i płócienne, przywodzące na myśli żagle statków handlowych, gotowych do wypłynięcia hen, w świat. Malowane naczynia, gliniane podstawki na mydło, ręcznie lepione kubki na szczoteczki do zębów. Barwy – piaskowe, dodatki w bieli oraz błękicie. Ładnym akcentem są też żeliwne latarenki czy lichtarze, ustawione w okolicy umywalki. Wszystkie zabiegi, służące zwiększeniu przytulności łazienki, są mile widziane. Grecy uwielbiają rodzinne tradycje i zdjęcia przodków czy też przedmioty z nimi związane, rozstawiają po całym mieszkaniu. Również w łazience.
Dla bogatszych dekoratorów – marmurowa wanna, mocne, nakrapiane blaty, płytki łazienkowe i lodowate kafle podłogowe. Gdy dookoła żar, a para wodna otula nas dodatkową, gorącą zasłoną, dobrze jest znaleźć ukojenie pod chłodnym prysznicem, wśród kamiennych lub ceglanych ścian. Pamiętajmy, że marmur powstaje w wyniku osadzania się zwierzęcych szkieletów, skorup, roślin i mułu na dnach zbiorników wodnych. To dlatego nie przewodzi ciepła i może być wykorzystany do naturalnego chłodzenia pomieszczeń. Mądrość grecka wygrywa!