Dynamiczny rozwój budownictwa sprawił, że nastąpił rozwój nowych technologii płyt budowlanych. Dotychczas stosowane płyty wiórowe i inne podobne materiały wyparły niemal całkowicie płyty OSB. Znalazły one szerokie zastosowanie w tradycyjnym budownictwie i wykończeniach wnętrz.
Płyta OSB czyli co?
Oriented Strand Board to nic innego niż piaskoprasowana płyta drewnopochodna. Płyty mają stabilny kształt, wykazują wysoką odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne a poza tym, bardzo dobrze tłumią dźwięki. Poza tym, płyta OSB jest bardzo łatwa w obróbce i można ją dowolnie przetwarzać. Płyty mają wysokie parametry mechaniczne, np. są sztywne i obojętne na nagrzewanie czy zginanie.
Zastosowanie płyt
Dobre parametry sprawiają, że OSB znajdują szeroki zastosowanie w budownictwie. Płyty mogą być wykorzystywane w warunkach suchych, można z nich wyprodukować opakowania, skrzynie, meble, stojaki, lady sklepowe, jako materiały bazowe do wykonania paneli, w pracach wykończeniowych i dekoracyjnych i wielu innych. Płyty OSB 3 i OSB 4 wykorzystywane są w technologii szkieletowej oraz w systemach tradycyjnego budowania. Stanowią one doskonały materiał do wykonywania poszycia dachów czy stropów. Ponadto wykorzystuje się je w budowie schodów, zamykania otworów budowlanych podczas budowy, jako materiał wykończeniowy, w budowie altanek i domków rekreacyjnych i wielu innych.
Jak przechowywać płyty OSB?
Po zakupie płyt warto je odpowiednio przechowywać. Warto położyć je pod zadaszeniem, aby płyty nie były narażone na opady deszczu, śniegu. Płyty powinny być ułożone na twardym podłożu. Powinny mieć także dostęp do świeżego powietrza. Podczas ich montażu wilgoć nie powinna przekraczać 15 procent. W przeciwnym wypadku, mogą je zaatakować pleśnie i grzyby. Po przywiezieniu ich ze sklepu warto pozostawić je przynajmniej na 24 godziny. W tym czasie płyty przejdą okres aklimatyzacji. Montując je warto zwrócić uwagę, aby nadruk identyfikacyjny znajdował się do dołu płyty.