Lustro w łazience należy do jednych z najważniejszych elementów tego pomieszczenia. To właśnie przy nim spędzamy większą część pobytu w łazience.
W łazience mogą wystąpić jedno lub dwa lustra. Główne lustro znajduje się przeważnie nad umywalką. Może być zawieszone na haczykach lub wmontowane w szafkę łazienkową. Wysokość na jakiej zostanie powieszone powinno wiązać się ze swobodnym przeglądaniem się (głównie oczywiście chodzi o twarz).
Ważne jest także, by lustro było dobrze oświetlone. Dodatkowe lampki powinny znajdować się tuż przy lustrze lub w jej niedalekiej odległości. Bardzo często zdarza się, że główne światło mające swoje źródło w suficie jest zbyt słabe, by w optymalnych warunkach przeprowadzić poranną lub wieczorną toaletkę, która często składa się z mycia twarzy, golenia lub nałożenia makijażu.
Drugie lustro z kolei może być powieszane nad wanną.
Wybierając wielkość lustra pamiętajmy o zasadzie „im większe lustro, tym większe będzie wydawać się pomieszczenie”. Jeśli lustro zostanie zamontowane na całej szerokości ściany małej łazienki, sprawi, że wyda się ona dużo większa. Rozpatrując grubość szkła, powinniśmy wiedzieć, że jego optymalny przedział wynosi 4-8mm. Inna grubość zniekształci odbicie.
Kształt lustra może być dowolny, jednak dobrze będzie wyglądać w harmonii z kształtem pozostałych mebli łazienkowych. Przykładowo, jeśli kabina prysznicowa ma zakończenia o kształcie owalnym, lepsze będzie lustro okrągłe.
Ostatnim aspektem związanym z wyborem lustra jest jego oprawa. Rama może stanowić dodatkowy element dekoracji całego wnętrza. Inna rama będzie w przypadku wnętrza nowoczesnego (ramy metalowe lub aluminiowe), a inna w łazience klasycznej (np. ramy drewniane).