Wybieramy sedes do naszej łazienki

By on 17 lutego 2013 in Aranżacje łazienek |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Producenci zapewnili nam możliwość swobodnego wyboru sedesu do naszej łazienki – wybór jest ogromny. Musimy zastanowić się zatem, czy wolimy tradycyjny sedes stojący, wiszącą miskę ustępową
czy też muszlę ustępową stojącą wraz z dolnopłukiem lub górnopłukiem.

Decyzję o zakupie konkretnego rodzaju sedesu w naszej łazience warto podjąć jeszcze na etapie projektowania – będziemy mogli dopasować instalację kanalizacyjną do naszych potrzeb. Jeżeli wymieniamy sedes, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na rodzaj podejścia kanalizacyjnego, czyli odcinka łączącego miskę ustępową z pionem kanalizacyjnym Istnieją dwa rodzaje: podejście poziome (poznańskie) i pionowe (warszawskie).

Największy wybór mamy wśród tradycyjnych sedesów kompaktowych. Jest to klasyczny rodzaj WC, w którym zbiornik ceramiczny montowany jest bezpośrednio na muszli. Na jego korzyść, w porównaniu do nowoczesnych systemów, przemawia niska cena. Coraz częściej w naszych łazienkach decydujemy się na systemy podwieszane, które idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Wszystkie elementy ukryte są pod ścianą, widoczna jest tylko estetycznie wisząca miska ustępowa. W przeciwieństwie do klasycznych sedesów nie mamy problemu z brudem który gromadzi się u styku miski ustępowej z podłogą. Nie trzeba obawiać się także o samą konstrukcję – o ile zostanie odpowiednio dobrana i zamontowana jest bardzo wytrzymała (wiszące miski ustępowe i bidety są testowane na obciążenia do 400 kg).

sedes

Na rynku dostępne są także zestawy, w których muszla i zbiornik z wodą nie stanowią całości. Dzięki temu zbiornik możemy zamontować na różnych wysokościach lub w pewniej odległości od ściany.  Są to rozwiązania najmniej estetyczne, jednak zdecydowanie najtańsze.

Trzeba pamiętać że w zasadzie do każdego sedesu możemy dokupić dodatkowe elementy, które mogą nam ułatwić korzystanie z łazienki. Coraz popularniejsze są specjalne deski wolnoopadające, które mają system amortyzujący i wyciszający opadanie. Szczególnie przydatne w łazienkach z których korzystają dzieci.

Udostępnij na: