Łazienka należy do przestrzeni, których ergonomia ma kluczowe znaczenie dla komfortu wszystkich mieszkańców domu. Podejmując decyzje dotyczące jej urządzenia, zwracamy uwagę na najdrobniejsze detale – zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Wśród nich niebagatelną rolę gra wybór odpowiedniej baterii łazienkowej. Czym się kierować, by efekt spełnił nasze oczekiwania?
Sposób instalacji baterii
Od rozważnego wyboru dostosowanej do potrzeb baterii zależeć będzie jakość czasu, spędzanego codziennie w łazience przez całą rodzinę. Na rynku dostępne są baterie łazienkowe o zróżnicowanym sposobie montażu oraz związanym z nim kształcie. Do niedawna najpopularniejsze były klasyczne baterie stojące. Tego rodzaju baterie instaluje się na brzegu umywalki bądź wanny w odpowiednio przygotowanych do tego otworach (przykłady baterii można porównać na stronie http://www.bluewater.pl/baterie-lazienkowe-c3682 ).
Inną możliwością instalacyjną jest wybór baterii naściennej, która nie będzie zajmować miejsca na brzegach sanitariatów, gdyż jej podłączenie do wody odbędzie się poprzez rury poprowadzone w ścianie. Interesującą nowością wśród baterii łazienkowych są tzw. baterie podtynkowe. To nowoczesne baterie łazienkowe, w których cały mechanizm armatury zostaje wbudowany w ścianę, a użytkownik widzi tylko niewielkie, estetyczne przyciski.
Rodzaje baterii łazienkowych
Baterie łazienkowe różnią się między sobą także sposobem korzystania z nich, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z baterią jednouchwytową, czy dwuuchwytową. Te ostatnie to standardowe baterie wyposażone w 2 kurki, przeznaczone do dozowania odpowiednio zimnej lub gorącej wody. Baterie jednouchwytowe natomiast posiadają tzw. mieszaki, czyli uchwyty, za pomocą których regulowany jest dopływ wody zimnej i gorącej, co w rezultacie pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury znacznie efektywniej, niż w przypadku baterii dwuuchwytowych.
Nowoczesne baterie łazienkowe pozwalają kupującym wypróbować również tak zaawansowane rozwiązania, jak baterie bezdotykowe. Są one całkowicie pozbawione pokręteł i uchwytów, a dopływ wody do nich zostaje uruchomiona przy pomocy czujnika wykrywającego ruch. Podobnie przyszłościową opcję stanowią baterie termostatyczne. Dzięki ich zastosowaniu użytkownicy mają możliwość planowego wyboru temperatury wody za pomocą stanowiącego część baterii panelu bądź regulatora. Wbudowany termostat zapewni im stałą temperaturę wody podczas mycia rąk czy kąpieli, niezależnie spadków w obrębie ciśnienia wody.