5 prostych trików dzięki którym będziesz wygodnie czytał w łazience

By on 10 października 2014 in Aranżacje łazienek | 1 comment

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Łazienka i książki? Pomysł z pozoru szalony, a jednak całkiem praktyczny. Czytać w łazience można bowiem w trakcie kąpieli, a także korzystania z innego, zainstalowanego w niej, sprzętu. Poniżej podpowiem jak urządzić to pomieszczenie aby czytanie w nim było przyjemnością.

Po pierwsze należy zaopatrzyć się w stojak na książki do czytania w wannie. W tym przypadku ważne jest aby był on wykonany z solidnych materiałów oraz właściwie dopasowany do szerokości Twojej wanny. Kolejną kwestią jest jego stabilność oraz maksymalny ciężar jaki jest w stanie wytrzymać. Zastanów się również jakie dodatkowe miejsca na stojaku będą ułatwiały czytanie – może chcesz aby towarzyszyła Ci lampka wina bądź świeczka? Jeśli tak wybierz odpowiedni dla Ciebie model, a jest ich trochę dostępnych na rynku.

32147_b2_pv

Drugą kwestią jest regał na książki, który wydaje się być oczywistością i w oczach wielu o zakupie konkretnego modelu decyduje tylko jego kształt i kolor czyli gust danej osoby bądź dopasowanie do kolorystyki łazienki. Takie myślenie to poważny błąd w przypadku urządzania łazienkowej biblioteczki. Otóż taki mebel powinien być przede wszystkim… przewiewny i dostarczający książkom jak najlepszej ochrony przed ich największym wrogiem w łazience – wilgocią. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w model, który nie ma tylnej ścianki, a idealnym rozwiązaniem jest takie jego ulokowanie, iż tył nie dotykał będzie żadnej powierzchni (szczególnie ściany). W mniejszych łazienkach może to być zgrabna półka wisząca np. nad pralką, w większym możesz pokusić się o kilkupoziomowy regał. Kolejna wątpliwość tyczyć się będzie materiału z jakiego taki mebel powinien być wykonany – najlepiej by były to odporne na wilgoć płyty mdf, hdf lub wiórowej.

moment-kavarna-bistro

Mesmerizing-bathroom-color-designs-ideas-with-orange-color-with-orange-curtain-also-white-bookcase-and-white-toilet-combine-with-small-mirror

Trzecim problemem z którym trzeba się uporać jest zabezpieczenie półki bądź regału przed wilgocią. Wszystko oczywiście zależy od tworzywa, które zastosowałeś . W przypadku płyt mdf liczy się ich gęstość oraz fornirowanie – zabezpieczy Cię to przed chłonięciem wilgoci. Ważne jest również zastosowane obrzeże czyli ABS lub PCV, a niedopuszczalne jest papierowe. Wkręty i inne metalowe elementy muszą być anodowane co zabezpieczy je przed rdzą. Liczy się również dokładne i solidne położenie lakieru, tak aby cała konstrukcja była nim pokryta bez pustych miejsc. Jeśli natomiast koniecznie musisz wybierać mebel z drewna winno być ono egzotyczne zawiera bowiem więcej żywicy, olejów naturalnych i garbników czyli naturalnych impregnatów zapobiegających wchłanianiu wody. Polecane więc będzie iroko, foussiem merbau, a także teak.

Czwarty punkt jest powiązany z poprzednimi trzema i wydaje się być kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia – łazienka musi być zaopatrzona w odpowiedni system wspomagający cyrkulację powietrza i z pewnością nie może być w niej mowy o jakichkolwiek saunach parowych. Właściwy przewiew zapewni przede wszystkim niezbyt mała wielkość pomieszczenia, okna, a także kratki wentylacyjne. Idealnym rozwiązaniem byłby zresztą system wentylacji uruchamiany automatycznie po włączeniu światła, który z pewnością pozwoliłby na wyrugowanie nadmiaru wilgoci. Pomocne przydadzą się wilgotnościomierz oraz osuszacz powietrza (w miejscach gdzie nie da się zainstalować całego sytemu połączonego np. z oświetleniem).

646304_BB_00_FB_obr

Ostatnią kwestią jest zadbanie o swoje oczy czyli odpowiednie oświetlenie łazienki. Pamiętaj, iż zbyt słabe światło będzie bardzo męczyć, a przecież czytanie w wannie ma Cię zrelaksować. Ze względów bezpieczeństwa odpada oczywiście lampka stojąca na brzegu wanny dlatego też musisz pomyśleć o lampie, o odpowiedniej mocy, na ścianie lub suficie, biorąc pod uwagę również światło naturalne, które dostanie się do łazienki za pomocą okien.

Stworzenie więc w łazience miejsca gdzie będziesz się relaksował poprzez czytanie świetnej książki nie stanowi większego problemu, a sukces całej operacji będzie zależał od zaadoptowania powyższych rad do Twojego typu łazienki oraz jej wymiarów i specyficznych warunków w niej panujących.

Udostępnij na:

1 Comment

  1. Polako

    13 stycznia 2015

    Post a Reply

    Bardzo ciekawy artykuł. Uwielbiam czytać książki, ale nigdy nie próbowałam to robić np. podczas kąpieli. No i taki regał z książkami w łazience to także świetna dekoracja. Muszę wypróbować to u siebie w łazience.
    Polako ostatnio opublikował…meble Puław

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge