Czas zatrzymany w łazience

By on 21 czerwca 2012 in Aranżacje łazienek | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

119412_around_the_loghouse2

Chociaż lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku już dawno przeminęły, nadal nawiązujemy do nich modą, designem i wystrojem wnętrz. Pragniemy przenieść się do epoki wysmakowanej elegancji. A najlepszym miejscem by się zrelaksować i do przenieść w czasie jest łazienka.

Łazienka w stylu retro to wnętrze niezwykłe. Zachwyca zdobnictwem i detalami. Trzeba jednak uważać by nie popaść w przesadę i kicz. Retro to nie barok, ani tym bardziej rokoko. Dekoracje należy stosować z umiarem, tak by dodawały wnętrzu charakteru, a nie przytłaczały go.

Od czego zacząć? Najlepiej od rozejrzenia się wokół siebie, przeszukania strychu i piwnicy. Może znajdzie się jakaś stara lampa, komoda lub szafka do odnowienia, albo pamiątka po babci. Wszystko co ma duszę może się przydać. Jeśli niczego takiego się nie znajdzie, można udać się do sklepu. Bez większych problemów można kupić meble i dekoracje utrzymane w stylu retro.

Problemem nie są nawet baterie. Baterie w stylu retro posiadają dwa kurki, z ciepłą i zimną wodą. Może i ustawienie odpowiedniej temperatury wody zajmuje więcej czasu niż przy pomocy baterii jedno-uchwytowych, ale nadają one łazience klimatu i są koniecznością dla osiągnięcia tego stylu. Kolejna rzecz to wanna. Jeśli ma być starodawna, to musi być to wanna wolnostojąca na ozdobnych nogach w kolorze złota lub srebra. To są właśnie obok bieli i czerni kolory lat dwudziestych i trzydziestych minionego wieku. A ulubionym wzorem podłogi jest biało-czarna szachownica. Można ją uzyskać za pomocą odpowiednich płytek. Ściany powinny być białe, beżowe lub w kolorze kości słoniowej. W każdym razie jasne. Jeśli w łazience jest mało ozdób można pokusić się o jakąś tapetę z klasycznym ornamentem. Ale jeśli lustro będzie posiadać grubą i złoconą ramę, to trzeba uważać, aby nie zgubiło się na tle takiej ściany. Szafkę pod umywalkę może stanowić stolik z szufladą i wygiętymi nóżkami. Meble łazienkowe mogą być ciemne. Styl retro lubi kontrasty. Wracając do wanny, powinna być biała, tak jak umywalka i toaleta. Najlepiej jeśli znajduje się w centralnym punkcie. Do tego potrzebna jest duża łazienka. Ten styl potrzebuje przestrzeni i ze względu na swoje zdobnictwo może źle prezentować się w małych wnętrzach, a nawet je zagracać. Szachownica na podłodze może być w nich mało lub nawet wcale niewidoczna.

Należy pamiętać, że jeżeli łazienka znajduje się tuż przy sypialni, to obydwa pomieszczenia powinny ze sobą charakteryzować pod względem aranżacji. Jeśli zamiast wanny ma być prysznic, to jego drzwi mogą mieć kwiatowy motyw. Można zrobić odpływ w podłodze, by zrezygnować z brodzika i postawić ściankę. Danego charakteru mogą nadać odpowiednio dobrane kafelki. Jeśli chodzi o oświetlenie, świetnie sprawdzi się lampa lub kinkiety z abażurami oraz żyrandol. Na koniec świece zapachowe i można odkręcać stylizowane kurki, by szykować kąpiel.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge