Eko – styl życia, styl aranżacji

By on 22 czerwca 2012 in Aranżacje łazienek | 1 comment

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Ekologia staje się coraz bardziej modna i dotyka każdej sfery życia. Dzieje się to z pożytkiem dla środowiska naturalnego, ale również dla nas samych. Mamy większy kontakt z naturą i zasobniejszy portfel, bo ekologia to także oszczędzanie.

W stylu ekologicznym można urządzić cały dom. Na łazienkę należy zwrócić szczególną uwagę, bo tam marnuje się najwięcej wody. Zarówno na niekorzyść środowiska jak i naszego domowego budżetu. Przede wszystkim należy zacząć od rozbudzenia świadomości i wyrobienia dobrych nawyków takich jak zakręcanie wody w czasie szczotkowania zębów, mniejsze zużycie papieru toaletowego czy spłukiwanie wody tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Styl ekologiczny to odpowiednie baterie, czyli takie, które posiadają perlator (można go dokupić) napowietrzający wodę. Użycie wody zmniejszą również baterie termostatyczne poprzez szybszy czas ustawienia odpowiedniej temperatury wody oraz baterie bezdotykowe. Warto zaopatrzyć się w baterię wannową lub prysznicową, która posiada lampkę LED informującą o optymalnym czasie prysznica oraz automatycznie wyłącza się, gdy napełni wannę. Zaoszczędzić wodę pomoże również toaleta z dwuczęściową spłuczką posiadającą funkcję oszczędzania wody. Ciekawym rozwiązaniem jest także Washbasin+Watercloset stworzony przez Innovation Lab i zaprojektowany przez Gabriele & Oskar Buratti. To WC, a właściwie ekotoaleta, która wykorzystuje ponownie zużytą wodę. Woda do umycia rąk służy jednocześnie do spłukania toalety. Jeśli chodzi o pralkę to dobrze, żeby posiadała funkcję oszczędzania wody. Przy niepełnym załadunku zużyje jej mniej. Jeśli pralka nie ma takiej funkcji, nie wolno włączać jej, gdy jest niepełna. Zamiast detergentów można użyć coraz popularniejszych orzechów piorących. Lepiej też prać w niższych temperaturach, wtedy zużycie energii będzie mniejsze.

Łazienka w stylu ekologicznym powinna być urządzona przy wykorzystaniu naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamień. Pasował będzie również wiklinowy kosz na pranie. W rattanowych koszyczkach można schować kosmetyki i wszelkie drobiazgi. Na podłodze można położyć matę bambusową lub z trawy morskiej. Jeśli w łazience mają być kafelki, mogą mieć roślinny wzór. Można też wykorzystać fototapetę z motywem kwiatowym lub z motywem drzewa. Ten styl jest stylem nowoczesnym. Charakteryzuje się prostotą i naturalnymi barwami. Biele, beże, brązy, zielenie, turkusy, szarości – to kolory stylu ekologicznego. Dodatkami mogą być żywe rośliny, które dobrze będą czuły się w łazience. Można je ustawić w prostych szklanych wazonach lub w nowoczesnych doniczkach. Jednak nie należy przesadzać z ich ilością.

Źródło zdjęcia: roca.pl

Udostępnij na:

1 Comment

  1. Julka

    26 listopada 2014

    Post a Reply

    Ciekawe rozwiązanie z tą ekołazienką. Pomyślę o czymś takim kiedy będziemy z Mężem projektować własne mieszkanie

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge