Kiedy wanna, a kiedy prysznic?

By on 24 stycznia 2013 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Powyższy dylemat nie jest niczym nowym – mówi się, że najlepiej jest posiadać oba urządzenia, ale ze względu na ograniczoną przestrzeń i czynniki ekonomiczne nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też uczciwe określenie priorytetów będzie tutaj czynnikiem kluczowym, by wybrać odpowiednie wyposażenie.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że konkurowanie z kimś, kto twierdzi, że lubi ‘długie, relaksujące kąpiele’ może być szalenie trudne. Jest to jeden z argumentów, które nie sposób sensownie skontrować. Zazwyczaj jednak określenie potrzeb opiera się na schemacie szybko – wolno i mało – dużo.

Mówiąc o wannie, mamy raczej na myśli jej właściwości terapeutyczne. W zasadzie oprócz możliwości poleżenia w gorącej wodzie wanna nie oferuje nic więcej, niż kabina prysznicowa. Ale za to jakże ważna jest to cecha! Łatwo można by wygrać zakład obstawiając, że na ten temat pojawiła się już niejedna rozprawa naukowa. Balsamy, żele, olejki i pianki to dla niektórych niemal religia. Zresztą, jeśli dodamy do tego świece, to czy można sobie wyobrazić bardziej romantyczną atmosferę?

W wannie

Pragmatyków to jednak nie przekona. Rację będą mieli, kiedy stwierdzą, że przecież pod prysznicem umyjemy się szybciej, dokładniej, pod bieżącą wodą i w dodatku zapłacimy za tę przyjemność mniej. A jak bardzo przyjemny może być chłodny prysznic w upalny, letni dzień wie każdy jego użytkownik. W blokach mieszkalnych jednak rodzi się inny problem – suszarki na pranie zwykło się montować w łazienkach, nad wanną właśnie, by woda miała gdzie kapać. Decydując się jedynie na kabinę prysznicową dobrowolnie rezygnujemy z takiej możliwości i stawiamy siebie przed koniecznością szukania rozwiązań alternatywnych. Ostatecznie nie każdy chce mieć salon bądź przedpokój zastawiony suszarką, a lato nie trwa wiecznie.

Montaż urządzeń sanitarnych to na szczęście nie jest zbyt skomplikowana sprawa, chociaż nietypowe rozwiązania w konkretnych domostwach potrafią dać  się czasem we znaki. Koniec końców zawsze powinniśmy móc liczyć na pomoc producenta.

Pod prysznicem

Jest jeszcze rozwiązanie, które nosi znamiona kompromisu. Nad wanną można zamontować słuchawkę prysznicową – wtedy jednak musimy się liczyć z możliwością zalania tak sąsiadów, jak i własnej łazienki. Jeśli zasłonka nie będzie wystarczająco szczelna, czas, który zaoszczędziliśmy na szybkim wejściu pod strumień wody stracimy, kiedy będziemy ją musieli odsączyć z podłogi.

Jedno natomiast nie ulega wątpliwości – kiedy w domu mieszkają osoby starsze, chociażby ze względu na nie powinniśmy zamontować kabinę prysznicową. Wanny potrafią być bardzo niebezpieczne dla osób w każdym wieku, a już szczególnie dla tych, których refleks nie stoi już na najwyższym poziomie. Zresztą problemy może sprawiać chociażby wchodzenie do środka, nawet mimo zamontowania specjalnych uchwytów. Natomiast już w połączeniu z prysznicem uchwyty stanowią wielkie udogodnienie.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge