Łazienka dla seniora

By on 21 czerwca 2012 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Z wiekiem człowiek potrzebuje większej wygody. To nie człowiek musi dostosować się do wnętrz, a wnętrza do człowieka. W tym przede wszystkim łazienka. Choć każda łazienka powinna być funkcjonalna, to łazienka dla seniora powinna zawierać jeszcze kilka elementów, które uczynią ją bezpieczniejszą i nie będą zmuszać do niepotrzebnego wysiłku.

Podstawą w takiej łazience są poręcze. Powinny znajdować się przy sedesie, prysznicu lub wannie oraz przy umywalce. Dobrze jeśli jest także uchwyt, na którym można zawiesić kule. Komfort zapewni deska sedesowa wolnoopadająca. Korzystający z WC uniknie schylania się. Trzeba tylko pamiętać, by nie zamykać takiej deski na siłę, bo może to doprowadzić do jej uszkodzenia. Warto też zastanowić się nad washlet lub osobnym bidetem. Pozwoli on na zachowanie świeżości bez potrzeby wchodzenia pod prysznic lub do wanny. Najlepszy będzie bidet z funkcją suszenia.

Prysznic oraz wannę również można przystosować dla osób starszych. Jeśli chodzi o prysznic, najlepiej wybrać ten z jak najniższym brodzikiem, a jeszcze lepszy jest wybór odpływu w podłodze. Wystarczy odsunąć drzwi kabiny i nie trzeba podnosić nogi, by znaleźć się pod prysznicem. Z wanną wcale nie musi być trudniej. Wanna dla seniora powinna zawierać matowe drzwiczki, które również wyeliminują konieczność podnoszenia nóg i ryzyko upadku. Dodatkowo dno wanny można wyłożyć matą antypoślizgową.

Komfort to również możliwość siedzenia. Jeśli w łazience ma być prysznic z brodzikiem, to warto wybrać taki, który posiada wbudowane siedzisko. Taka kabina zyska również sympatię kobiet w zaawansowanej ciąży. Do prysznica bez siedziska i do wanny można wstawić specjalne antypoślizgowe krzesełko, takie jak na zdjęciu. W wannie pokrętło regulacji odpływu powinno znajdować się wyżej niż zwykły korek. Pozwoli to uniknąć schylania.

By senior nie nadwyrężał kręgosłupa ani kolan wszelkie szafki powinny być zamontowane na wygodnej wysokości, żeby nie trzeba było się schylać. Łazienka powinna być urządzona funkcjonalnie i zapewniać swobodę ruchów. Jeśli starsza osoba porusza się na wózku inwalidzkim, to lustro nad umywalką powinno mieć regulację ustawienia pod odpowiednim kątem. Jeśli zaś z łazienki ma korzystać osoba o słabym wzroku można zdecydować się na intensywne kolory dodatków lub samych urządzeń, by ułatwić orientację.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge