Łazienka odpowiednia dla seniora

By on 7 grudnia 2015 in Aranżacje łazienek, Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Łazienka powinna być nie tylko efektownie urządzona, powinna być też funkcjonalna, ale i bezpieczna dla jej użytkowników. Aspekt bezpieczeństwa jest tym bardziej ważniejszy, jeśli wśród domowników znajdziemy osobę starszą. W tym wypadku powinniśmy zadbać przede wszystkim, by łazienka była jak najlepiej dopasowana pod względem ergonomii.

Niestety wraz z wiekiem ciało seniora słabnie, pojawiają się problemy z koordynacją ruchową oraz schorzenia wieku starczego utrudniające swobodne poruszanie się. Dlatego tak bardzo ważne, by łazienka była tak zaprojektowana, by nie utrudniała korzystania z sanitariatu i nie generowała dodatkowych zagrożeń. Do owych zagrożeń należy przede wszystkim zaliczyć śliskie kafle, które zwilżone są poważnym zagrożeniem nie tylko dla seniorów, ale również dla dzieci czy nieuważnych domowników. Kolejnymi niepożądanymi elementami wystroju łazienki dla osoby starszej są z pewnością ostro zakończone krawędzie sanitariatów czy ich obudowy, na które można łatwo i niezwykle boleśnie się nadziać.

Ważną sprawą jest również odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, tak by do wszystkich sanitariatów był swobodny dostęp. Oczywiście, im więcej przestrzeni, tym lepiej. Nie wskazane są wszelkiego rodzaju schody czy podwyższenia. Istotne jest również odpowiednie oświetlenie, wszystkich newralgicznych miejsc łazienki.

Również dobór urządzeń jest istotny. Zamiast wanny, która może sprawić pewne trudności przy wchodzeniu do niej czy wychodzeniu, możemy zamontować prysznic – pod warunkiem jednak, że nie posiada wydatnego progu oraz zapewnia stabilne uchwyty. Uchwyty warto też zamontować przy toalecie, dzięki nim starsze osoby nie będą mieć problemu z korzystania z ustępu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je również w innych istotnych miejscach łazienki, dzięki czemu łatwo będzie utrzymać równowagę przy poruszaniu się po pomieszczeniu.

Aby podwyższyć bezpieczeństwo, jak i komfort korzystania z łazienki warto zakupić takie udogodnienia, jak bateria bezdotykowa, maty antypoślizgowe, automatyczne dozowniki mydła, czy też system oświetlenia działające na fotokomórkę – wówczas w nocy nie trzeba będzie po omacku szukać włącznika światła, ale światło włączy się automatycznie.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge