Łazienka przyjazna dziecku

By on 2 marca 2011 in Aranżacje łazienek | 1 comment

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Jeśli w naszym domu z łazienki będzie korzystać również nasz malec lub kilkoro dzieci, musimy w taki sposób dostosować łazienkę, aby ci młodsi również mogli z niej korzystać. Przecież higiena wśród nich jest tak samo ważna, jak tych dorosłych. I odpowiedzialność powiązana z samodzielnością. Bardzo ważne jest,  aby dzieci już od najmłodszych lat potrafiły, a przede wszystkim mogły, korzystać z łazienki, z umywalki czy toalety. Mając więc w domu maluchów, powinniśmy dołożyć kilka akcesoriów, które sprawią, że komfort korzystania przez tych najmniejszych się zwiększy.

Elementarnymi akcesoriami, o które powinniśmy zadbać, są na przykład niskie blaty pod umywalką lub plastikowy podest, na które dziecko będzie mogło stanąć, żeby sięgnąć do kranu. Ważna jest też półka na zabawki dziecięce urozmaicające kąpiel. Oczywiście nie należy przesadzać. Zbyt nisko zamontowana umywalka będzie bardzo niepraktyczna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, gdy podrosną. A ciągłe montowanie jej na nowo nie ma najmniejszego sensu. Najlepszym rozwiązaniem jest takie zamontowanie urządzeń sanitarnych, aby mogli z nich korzystać i ci duzi i ci malutcy. Standardowa wysokość umywalki to 85 centymetrów nad podłogą. Nie warto znacznie zaniżać tej wartości.

Jeśli mowa o ręcznikach, to nie powinno być najmniejszego problemu z instalacją wieszaków na nie na różnych poziomach. Dla dorosłych wyżej, a dla malutkich niżej. Dzięki temu będą mogli z nich korzystać wszyscy domownicy.

Bardzo przydatnym akcesorium jest również nakładka na sedes, która umożliwia dzieciom korzystanie z toalety, która może być dla nich jeszcze za duża. Będzie to wielka zabawa dla dziecka, jeśli tylko wybierzemy nakładkę w odpowiednim stylu, na przykład żółtej kaczuszki.

Nie zapomnij o zabezpieczeniach dla dzieci. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie automatycznie opadającej deski sedesowej, dzięki której uniknie się przytrzaskiwania palców. Zabezpiecz szafki, w których znajdują się środki czystości. Dzieci nie powinny tam sięgać. Nie zapomnij o założeniu nakładek na gniazdka i wyjścia otworów hydrauliczno-kanalizacyjnych. Na podłodze będzie potrzebna mata antypoślizgowa, nie chcemy, aby naszej pociesze coś się stało. Przy wannie zamontuj specjalne uchwyty ułatwiające wejście i wyjście. Zakryj odpływ.

Udostępnij na: