Oświetlenie łazienki. Na co trzeba zwracać uwagę wybierając lampę do tego pomieszczenia?

By on 3 września 2015 in Aranżacje łazienek | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Wybór oświetlenia do łazienki to niełatwy orzech do zgryzienia dla większości właścicieli mieszkań. Dylematów jest niemało. Jak pogodzić wymagania funkcjonalne z estetyką? Czy dekoracyjne światło będzie pozwalało również wygodnie korzystać z tego pomieszczenia i zapewni odpowiedni komfort codziennej toalety? Sprawdźmy, czym się kierować przy zakupie lamp do łazienki.

Funkcjonalność

Łazienka jest pierwszym pomieszczeniem, do którego się kierujemy po przebudzeniu i ostatnim, które odwiedzamy przed snem. Rano, zimne, wyraźne światło motywuje do działania i dodaje energii. Wieczorem, ciepłe refleksy zachęcają do odprężenia i wypoczynku. Dobrze oświetlona łazienka ma duży wpływ na komfort życia i samopoczucie wszystkich domowników.

Jest kilka zagadnień, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia do łazienki. Przede wszystkim koniecznie przemyślmy koncepcję oświetlenia łazienkowego, zanim dokonamy zakupu. Najbardziej funkcjonalne jest połączenie oświetlenia podsufitowego (górnego), bocznych kinkietów i oświetlenia nad lustrem. Jest to tzw. oświetlenie zadaniowe, które uzupełnia górne światło. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest wart chwili zastanowienia. Rolę światła zadaniowego docenimy każdego dnia przy porannym makijażu, zakładaniu soczewek kontaktowych, czy goleniu. Jeśli pozostaniemy tylko przy górnym świetle, fundujemy sobie brzydkie plamy na twarzy przy każdym spojrzeniu w lustro. A skoro o lustrze mowa. Warto przy nim zamontować górną listwę ledową lub kinkiety średniej mocy, które rozmieszczamy symetrycznie z każdej strony. Optymalna wysokość to ok. 1,6 cm. Strumień światła powinien obejmować tylko twarz, co pozwala wyeliminować cienie. Jako górne światło można polecić oprawy montowane tuż pod sufitem z kilkoma punktami świetlnymi. Dobrze sprawdzają się też pojedyncze, płaskie plafony z jedną żarówką, które dają przyjemne, równomierne światło.

lampa

Efekt i bezpieczeństwo

Jeśli dysponujemy większą łazienką, która pozwala na wydzielenie kącika kąpielowego, można pokusić się o zamontowanie dekoracyjnego oświetlenia, które na czas kąpieli pozwoli wyczarować na ścianach lub suficie ulubione motywy i wzory lub stworzyć przytulny nastrój za pomocą małych lampek podwieszonych nad wanną. To dużo bardziej praktyczne rozwiązanie niż kąpiel w blasku świec, bo oszczędza nam kłopotliwego czyszczenia armatury i można je wykorzystać w dowolnym momencie. W łazience świetnie sprawdzają się lampy wyposażone w ściemniacze, bo pozwalają w zależności od potrzeb i nastroju regulować stopień intensywności światła. Wybierając oświetlenie do łazienki, sprawdźmy odporność na wilgotność. Lampy łazienkowe powinny być wyposażone w specjalne osłony gwarantujące ochronę przed wilgocią, zwłaszcza w tych obszarach, gdzie może dojść do kontaktu z wodą np.: przy misce zlewu, wannie, prysznicu.

lampa

Przy takim wyborze lamp, które oferuje rynek (np. lampy.pl), nie musimy już wybierać pomiędzy estetyką, a funkcjonalnością. Lampy łazienkowe mogą być dekoracyjne i spełniać wszystkie wymogi, jakie powinno mieć oświetlenie łazienkowe. Warto dać sobie czas, by wybrać model, który nas zachwyci i sprawi, że codzienna toaleta będzie prawdziwą przyjemnością.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge