Skandynawska estetyka

By on 1 września 2012 in Aranżacje łazienek | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Słyszysz ostatnio dużo o stylu skandynawskim, ale nie wiesz do końca o co chodzi? To bardzo prosty i bezpretensjonalny styl, który z łatwością przeniesiesz do swojego domu. Nadal nie jesteś przekonany? Zacznij od łazienki.

Łazienka urządzona z nawiązaniem do skandynawskiej estetyki jest bardzo uniwersalna i daje się łatwo zmieniać bez konieczności generalnego remontu. Wszechobecny w stylu skandynawskim jest kolor biały. Biel pojawia się wszędzie. Jeśli posiadasz małą łazienkę, możesz zastosować ją na podłodze, ścianach, suficie i meblach. To sprawi, że łazienka wyda się większa. Ponadto będzie wyglądała świeżo. Armatura łazienkowa również musi być biała lub drewniana. Odpowiednia będzie prostokątna o lekko zaokrąglonych formach. Jeśli decydujesz się na prysznic, wybierz ten z odpływem w podłodze. Jeśli wolisz wannę wybierz tę o owalnym lub okrągłym kształcie. Może to być wanna zabudowana lub wolnostojąca na staroświeckich i ozdobnych nóżkach. Styl skandynawski lubi rzeczy stare. W Skandynawii nie wyrzuca się mebli, ale szuka dla nich nowych rozwiązań i daje się im drugie życie. Nie można jednak przesadzić z ozdobami i dekoracjami. Dekoracyjne nogi wanny wystarczą w skandynawskiej łazience. Reszta powinna charakteryzować się prostotą, zarówno w formie jak i w wyglądzie. Dodatków jest mało, ale liczy się ich jakość. Tak jak wszystko, powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy wiklina. Na półkach powinny znaleźć się wiklinowe pojemniki na kosmetyki.

Podłoga w skandynawskiej łazience może być jak najbardziej drewniana. Jeśli decydujesz się na drewnianą obudowę wanny lub całą drewnianą wannę, kolor podłogi można dobrać pod jej kolor. Tak samo, obudowę można przemalować pod kolor podłogi. Biała podłoga z wanną w naturalnym odcieniu drewna też będzie pasować. Styl skandynawski kocha drewno i nie należy się go obawiać w łazience. Pod warunkiem, że wybierzemy drewno przeznaczone do użycia w łazience. Takie drewno musi być koniecznie odporne na wilgoć. Dodatkowo, musi być specjalnie zabezpieczone. Drewniane wanny są zbudowane z odpornych na wodę gatunków drewna i zabezpieczone przed jej działaniem. Na Północy są bardzo popularne. W Polsce jeszcze chyba boimy się drewnianych rozwiązań w łazience. Wydaje nam się, że drewniane deski w łazience będą trudne do utrzymania w czystości i szybko pokryją się pleśnią. Tymczasem pleśń atakuje nasze kafle i brodziki zabezpieczone silikonami sanitarnymi, które na nic się zdają. Trzeba wybrać odpowiednie drewno i wiedzieć jak o nie dbać. Jeśli nie możesz przekonać się do drewnianej podłogi, możesz zacząć od drewnianej maty, która może znaleźć się przy wannie lub prysznicu. Taka mata jest przyjemniejsza niż zimne kafle. Możesz też położyć na podłodze płyty kamienne i wyłożyć nimi ściany, byle nie były zbyt ciemne.

Jeśli boisz się, że biel da sterylny wygląd, możesz użyć chłodnych błękitów, pudrowych różów czy gołębich szarości. Możesz też użyć bardzo intensywnych kolorów. Styl skandynawski łączy kilka podobnych estetyk, które jednak trochę różnią się między sobą. Mówiąc o stylu skandynawskim mamy na myśli przede wszystkim styl szwedzki. Styl duński charakteryzuje się większą dozą romantyzmu. Sprawdzą się delikatne róże, zarówno na ścianach jak i dodatkach, np. w szklanych atomizerach na perfumy lub pojemnikach na mydło. W stylu fińskim pojawia się kontrast między bielą a czernią. Czarna podłoga może być motywem przewodnim skandynawskiej łazienki, choć skupiona tylko na jednym elemencie, ewentualnie w dodatkach.

Fot. uktv.co.uk

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge