Czysta woda zdrowia doda

By on 28 września 2015 in Ciekawostki |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Na co dzień nie myślimy o wodzie. Jej obecność wydaje nam się tak oczywista, jak to, że rano zaświeci słońce. Zaczynamy o niej myśleć, kiedy pojawia się groźba jej braku. Wtedy zdajemy sobie sprawę, ze gdyby jej zabrakło, to…Lepiej sobie tego nie wyobrażać.

 

Żywa wyobraźnia potrafi sobie jednak wyobrazić mnóstwo rzeczy, także świat bez wody. Najłatwiej zacząć od własnego podwórka. Wstajemy rano i nie możemy przemyć twarzy zimną wodą, przez co ciągle jesteśmy w krainie snu. Znajdujemy jednak inny sposób, żeby się obudzić, ale nie zapominamy o tym, że kran jest suchy. Jemy śniadanie, ale bez herbaty (no chyba, że mamy to szczęście, że zostało nam coś jeszcze w czajniku). Nie napijemy się też kawy, choć poranek jest ciężki, przecież to poniedziałek. Idziemy pod prysznic, ale zaraz się wycofujemy. Zachowujemy się jak w sytuacji, gdy wiemy, że w gościnnym spaliła się żarówka, ale za każdym razem, gdy tam wchodzimy próbujemy zapalić światło. Ta sytuacja, tak niespodziewana, a do tego z rana, że dezorientuje nas, dezorganizuje nasze życie, nasz rytm dnia. A jeszcze musimy iść „za potrzebą”, ale jak to, teraz…Całe wyposażenie łazienki jest teraz bezużyteczne!

I tak dalej. To tylko wycinek nagłej awarii, czyli świata bez wody. Niemniej, jeśli woda już jest nie myślimy o niej (bo, że jest to jasne jak słońce), ale także nie zastanawiamy się nad jej jakością. Kwestia jakościowa wody podobno nie budzi zastrzeżeń, tak wynika z badań jakościowych przeprowadzanych w zakładach oczyszczania wody, jednakże nie zawsze smak wody, prosto z kranu nam odpowiada. Wszystko przez stare, zardzewiałe rury, którymi płynie woda. Jest w zgodzie z parametrami, ale nie gwarantuje nam pewności, że jest wolna od różnych niepotrzebnych pozostałości w kanalizacji. Jeśli tak się dzieje, a my widzimy te zanieczyszczenia (które niby niegroźne, ale jednak nieestetyczne) warto zainwestować w filtry do uzdatniania wody.

Używanie filtrów do wody jest zwiększeniem pewności, że to co pijemy jest w pełni wyczyszczone. Woda, choć spełnia wszelkie parametry nie jest zawsze będzie idealnie czysta, wobec tego stosując różne filtry możemy być pewni, że na pewno będzie bliższa ideału czystości. Poza tym liczy się smak. Woda, która przechodzi przez filtr ma lepszy smak, nie zawiera bowiem domieszek różnych znikomych zanieczyszczeń, które mogą trochę psuć jej smak, a nawet zapach.

Co więcej, jeśli wierzyć danym obecne technologie uzdatniania wody nie usuwają groźnie brzmiących nazw substancji: benzole, fenole, detergenty. Mogą być też groźne, jak na przykład trójhalometany czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Substancje tego typu działające przez dłuższy czas mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Należy także wspomnieć o chlorowaniu wody, który w nadmiernych ilościach może zdecydowanie popsuć jej jakość.

Udostępnij na: