Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – od czego zacząć?

By on 24 listopada 2012 in Porady |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Ograniczona przestrzeń to problem nie tylko z natury estetyczny. Brak możliwości ustawienia ulubionego mebla pod odpowiednim kątem to malutki problem z porównaniu z tym, z czym muszą zmagać się codziennie ludzie niepełnosprawni. Jak zatem na niewielkiej powierzchni łazienkowej zmieścić wszystko, co dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jest niezbędne?

Pierwszym, najważniejszym pytaniem pytaniem jest zazwyczaj: wanna czy natrysk? O ile ta druga opcja wydaje się trudniejsza w dalszym użytkowaniu, to gdy zależy nam na oszczędności miejsca jest lepsza. Przyjmuje się, że minimalna przestrzeń zapewniająca osobie niepełnosprawnej swobodne manewrowanie to 2m x 2,2m.

Paradoksalnie to jednak kabina prysznicowa jest bardziej przystępna w użytkowaniu. Oprócz niej, na zwyczajowe wyposażenie składa się jeszcze miska ustępowa, umywalka oraz uchwyty umywalkowe i ścienne. By maksymalnie uprościć wykonywanie codziennych czystości z zakresu higieny osobistej, brodzik winien być położony na równi z podłogą, z jedno- lub dwu-stopniowym spadem w  kierunku kratki ściekowej. Do tego powinniśmy dodać uchylne siedzisko prysznicowe, mniej więcej na wysokości 50cm nad podłogą. Powierzchnia antypoślizgowa zwiększy zaś bezpieczeństwo użytkowania. Przystosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Przy wyborze umywalek decydować powinny względy czysto praktyczne. Najlepsze są umywalki podwieszane, bez zabudowań w formie szafek. Zamontowanie jej na wysokości 70cm to najlepsze możliwe rozwiązanie. Miska ustępowa powinna zaś znajdować się w przestrzeni jednego metra kwadratowego. Najlepiej również, by była oddalona od ścian na tyle, by możliwe było zamontowanie uchwytów na wysokości około 80cm nad posadzką.

Poręcze są elementem niezbędnym dla osób poruszających się na wózkach czy przy pomocy chodzika. Umożliwiają korzystanie z natrysku, zlewu i miski ustępowej. Warto zainwestować w poręcze uchylne bądź łamane – te pierwsze zapewniają szeroki kąt pracy, drugie zaś wykorzystanie do podpierania różnych części ramienia.

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej to nie lada wyzwanie. Dzięki jednak odpowiednim sprzętom, możemy sprawić że jej codzienna eksploatacje będzie o wiele łatwiejsza.

Udostępnij na: