7 sposobów na oszczędności w łazience

By on 31 lipca 2014 in Akcesoria łazienkowe | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Szacuje się, że przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa na dobę ponad 500 litrów wody. Łazienka zaś to miejsce, gdzie zużywa się28 tej wody najwięcej, bo nawet 70%. Dlatego też warto się zastanowić, czy nie dałoby się nieco jej zaoszczędzić. Nie jest to tylko kwestia zastosowania odpowiednich rozwiązań, ale także złych przyzwyczajeń i nawyków. Oto kilka rozwiązań technicznych, które pozwolą nam znacząco zmniejszyć zużycie tego coraz droższego płynu.

 

1. Perlator. To sprytne urządzenie pozwala zaoszczędzić do 20-40% wody – w zależności od danych producenta. Jest to specjalne sitko na końcu wylewki, które napowietrza wylatującą wodę, przez co zwiększa się objętość strumienia przy mniejszej ilości wody.

 2. Dwustopniowa dźwignia baterii. Jej działanie polega na ograniczaniu przepływu wody w normalnym wychyleniu uchwytu baterii. Aby uzyskać pełną moc strumienia, należy uchwyt poddać większemu naciskowi i pokonać niewielką blokadę. Podobną zasadę posiada bateria z tzw. ekoprzyciskiem. Rolę blokady gra tutaj przycisk, który należy wcisnąć, by z kranu poleciała pełna wody.

 3. Bateria jednouchwytowa to rodzaj baterii spotykany już niemal wszędzie. Oprócz wygody sterowania ciepłem wody jednym uchwytem, pozwala sporo zaoszczędzić, bo nawet 30%.

 4. Bateria bezdotykowa posiada w sobie elektroniczny czujnik ruchu, który uruchamia strumień wody w momencie podłożenia pod niego rąk. Bateria ma także zakodowaną optymalną temperaturę wody, a także czas swego działania. Pozwala ona zmniejszyć zużycie wody do 50%.

 5. Systemy spłukujące w toaletach. To szczególnie ważna kwestia w dziedzinie oszczędzania, gdyż za jednym spłukaniem traci się nawet 9 litrów wody. Popularnym rozwiązaniami są systemy dwudzielne, dzięki którym możemy – w zależności od potrzeb – spłukiwać małą lub dużą ilością wody. Inną funkcjonalnością jest przycisk STOP, który natychmiastowo przerywa spłukiwanie.

 6. Bateria termostatyczna montowana w bateriach prysznicowych. Wbudowany termostat miesza wodę zimną z ciepłą do określonej przez nas temperatury – jest to nie tylko rozwiązanie dające niebywały komfort kąpieli, ale także i oszczędność, gdyż nie marnuje się wody w czasie kręcenia kurkami w celu nastawienia właściwej temperatury.

7. Słuchawka natrysku z ogranicznikiem. W czasie zwykłego prysznicu, przez 1 minutę zużywamy ok 20l wody. Specjalna słuchawka z ogranicznikiem pozwala zminimalizować tę ilość nawet do 9 litrów, a przy tym wcale nie odczujemy tej zmiany.

Oprócz wsparcia technologią warto jednak cały czas myśleć ekologicznie i nie marnować niepotrzebnie wody, a także uświadamiać wszystkich domowników, co do możliwości mniejszego jego użycia. Małe gesty, jak choćby zakręcanie kranu w trakcie mycia zębów, urastają do dużych oszczędności w rocznym bilansie.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge