Do czego używać płyt osb?

By on 13 grudnia 2015 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Płyty OSB są najbardziej popularnymi płytami drewnopochodnymi, które stosuje się w budownictwie. Pojawiają się tam coraz częściej.

Płyty OSB występują w trzech odmianach. OSB-2 są podstawowym rodzajem płyt tego typu. Spoiwa wiórów w tego typu płytach są nieodporne na wodę. W głównej mierze płyty OSB-2 stosuje się wewnątrz budynków. Jeżeli jednak będziemy chcieli zamontować ten rodzaj płyt w miejscach narażonych na zawilgocenie, trzeba będzie podjąć odpowiednie kroki. Wówczas trzeba nanieść warstwę ochronną na płytę w celu jej zabezpieczenia przed wilgocią. Najlepszy do tego będzie lakier bezbarwny lub też lazura ochronna.

W płytach OSB-3 używa się do łączenia wiórów wewnętrznych żywiczny klej poliuretanowy. Zewnętrzne wióry płyty są sklejone przy pomocy żywicy melaminowo – uretanowej. Płyty typu OSB-3 są płytami używanymi do ogółu prac budowlanych. Jedną z głównych zalet tego typu płyt jest ich duża odporność oraz skuteczna ochrona przed wodą. Dzięki temu możliwe jest stosowanie tego typu płyt zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Płyty z oznaczeniem OSB-4 są bardzo podobne do tych OSB-3 – wyróżniają się jedynie mocniejszymi łączeniami. Dzięki temu są jeszcze bardziej wytrzymalsze i odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Ten typ płyt jest skuteczny przy stosowaniu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Rynek jest aktualnie przesiąknięty płytami typu OSB-3 bardzo ciężko jest znaleźć dwa pozostałe typu tego rodzaju płyty. Najczęściej spotyka się płyty w rozmiarach 1250 x 2500 milimetry. Na rynku dostępne są także inne rozmiary, jednak najczęściej pojawia się właśnie ten o standardowym rozmiarze. Wykończenia płyt są natomiast różne. Jest więc płyta osb z wykończeniem o prostych krawędziach, ale są też z krawędziami, które mają pióra oraz wpusty po obu stronach lub też na wszystkich krawędziach.

Płyty OSB używa się do budowy sztywnych połączeń, wykonuje się z nich także ściany o konstrukcji szkieletowej. Płyty mają zastosowanie także w wykończeniu podłóg na legarach, a także zabudowania skosów na poddaszu.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge