Drewno w łazience? Dlaczego nie!

By on 13 sierpnia 2015 in Podłogi | 1 comment

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Jeszcze do niedawna jeżeli powiedziałbym komuś, że mam zamiar wykończyć łazienkę w drewnie to pewnie popukał by się w czoło i spojrzał z politowaniem. Dzisiaj jednak drewno jest materiałem, który bardzo chętnie stosujemy w łazienkach i niewiele osób jest tym faktem zadziwiona. Sceptycy twierdzą, że drewno nie jest dobrym materiałem do łazienki, ponieważ jego odporność na wilgoć nie jest zadowalająca. Nic bardziej mylnego.

Przecież od tysięcy lat z drewna produkuje się jachty i statki, które większość swojego życia spędzają zanurzone w wodzie. A może należy unikać stosowania drewna w łazience ponieważ jest ono mało odporne na uszkodzenia mechaniczne? Otóż drodzy sceptycy, dawniej w Ameryce Południowej tory kolejowe wykonywane byłe z drewna o nazwie Massaranduba- dzisiaj ten gatunek wykorzystuje się do budowy tarasów, parkietów i innych konstrukcji.

Drewno w łazience jest nie tylko trwałe, ale również bardzo atrakcyjnie wygląda. Łazienki wykończone drewnem są szykowne i eleganckie oraz nadają pomieszczeniu niezwykłego- wręcz magicznego klimatu. Meble łazienkowe coraz częściej wykonywane są z drewna lub fornirowanej sklejki. W sklepach z artykułami do łazienki możemy znaleźć drewniane: szafki, stelaże podumywalkowe a także ramy luster, różnego rodzaju półeczki, wieszaki, relingi, mydelniczki. Nie zapominajmy również o drewnianych oknach czy drzwiach wewnętrznych (zobacz: http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drzwi-wewnetrzne.html).

Coraz popularniejsze stały się także blaty drewniane w łazienkach, w które wpuszcza się umywalki. Przeważnie blaty stosowane pod umywalki są masywne i grube a pod nimi umieszcza się szafki. Bardzo ważne jest zabezpieczenie drewna. Gatunki egzotyczne, które najczęściej wykorzystuje się w łazienkach są odporne na wilgoć- nie zaszkodzi jednak dodatkowo je zabezpieczyć. Drewno w łazienkach jest przeważnie olejowane. Olej do drewna wnika w strukturę i „odpycha wodę”- nie pozwalając jej wniknąć w głąb drewna.

Z drewna wykonuje się nie tylko meble łazienkowe. Nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić w łazience drewnianą podłogę. Jest to materiał, który jest ciepły i przyjemny w dotyku dzięki czemu zyskuje sporą przewagę nad kafelkami.

Pamiętajmy jednak, że nie każde drewno nadaje się do łazienek. W tego typu aranżacjach należy stosować drewno odporne na wilgoć i grzyby. O tym jak bardzo drewno jest odporne na wilgoć decyduje tak zwany współczynnik skurczu. Im jest on niższy tym lepiej. Najniższy współczynnik skurczu maja gatunki drzew egzotycznych i to one najlepiej sprawdzają się w łazience.

Udostępnij na: