Jak wybierać płytki podłogowe?

By on 21 października 2016 in Podłogi | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Wybór odpowiednich płytek na podłogę jest ważny, ponieważ chcemy, by służyły nam one jak najdłużej. Poza tym ważne też, aby podłoga na długo zachowała dobry stan i była łatwa w utrzymaniu czystości. Czym się kierować przy wyborze?

Dlaczego gres jest idealny na podłogę?

Bardzo dobrym wyborem, jeśli chodzi o płytki na podłogę, jest gres. Taki materiał cechuje bardzo dobra wytrzymałość, co jest istotne, szczególnie gdy chodzi o podłogi, jakie są narażone na różne uszkodzenia. Ciężkie przedmioty wypadające z rąk czy przesuwane po podłodze ciężkie meble. To wszystko może uszkadzać podłogę, pozostawiając ślady, jakich już nie będziemy w stanie zatuszować. Gres z racji na swoją wytrzymałość doskonale nadaje się na podłogi. Oprócz tego ma również niską nasiąkliwość. To oznacza, że jest odporny na plamy i zabrudzenia. Na pewno dość łatwo jest utrzymać w czystości taką powierzchnię.

Stopień ścieralności

Jednak trzeba wiedzieć, że gres gresowi nierówny. Dlatego należy sprawdzić parametry kupowanych płytek. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ścieralność. Ten parametr oznaczony jest na kartonie z płytkami w przedziale od 0 do 5. Zaznacza się w ten sposób klasę ścieralności. Im większy numer, tym lepsza odporność na ścieranie. Płytki o najwyższej wartości, czyli 5, są bardzo dobre na posadzki, jakie są narażone na wielkie natężenie ruchu, mowa tu raczej o miejscach użyteczności publicznej. Jednak na użytek domowy, bardzo dobrze sprawdzą się już płytki, które mają trzecią klasę ścieralności. Nadadzą się one szczególnie na korytarz, gdzie często chodzi się w butach. Po więcej ciekawych porad zapraszamy tutaj.

old-1738219_960_720

Antypoślizgowość i twardość

W miejscach, gdzie powierzchnia podłogi może być wilgotna warto zastosować płytki antypoślizgowe. To uchroni nas przed ewentualnym bolesnym upadkiem. Warto o tym pomyśleć szczególnie w korytarzach, gdzie często zdarza się wchodzić w mokrych butach. Taka najmniejsza klasa antypoślizgowa płytek to R9, od tego poziomu warto zacząć poszukiwania. Musimy także zwrócić uwagę na twardość płytek. Tutaj przyjęło się używanie skali Mohsa, która obejmuje klasy od 1 do 10. Im wyższy numer, tym twardość płytki jest większa.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge