Oświetlamy salon – najważniejsze wytyczne

By on 21 listopada 2016 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Oświetlenie w naszym salonie powinno dostarczyć nam odpowiedniego poziomu światła. Zwłaszcza tam, gdzie spędzamy chwile, relaksując się – czytamy książki, jemy nasze posiłki lub pracujemy.

Dokładnie to zaplanujmy

Dzięki światłu możemy zapewnić naszemu salonowi odpowiedni klimat – część możemy pozostawić w lekkim cieniu, a ważniejsze elementy wyeksponować. Istotne w takich przypadkach jest odpowiednie umiejscowienie źródeł światła. Najlepiej jest odpowiednio wcześniej zaprojektować, jak będzie wyglądało nasze oświetlenie w salonie. Unikniemy w ten sposób wszelkich chaotycznych działań, gdyż będziemy działać zgodnie z naszym harmonogramem.

Należy również pamiętać, aby uwzględnić w naszym planie przewody elektryczne konieczne do podłączenia całego oświetlenia. Najlepiej planować oświetlenie, zanim dokonamy remontu pomieszczenia lub zanim go wykończymy. Unikniemy dzięki temu wielu kosztów związanych z kuciem czy przemalowywaniem pomieszczenia. Jeżeli nie posiadamy wiedzy o działaniu elektryki, warto projekt powierzyć odpowiedniej osobie, aby zaprojektowała dla nas cały układ. Tutaj też znajdziesz inspiracje: http://maxmania.pl/zrob-to-sam/10-niezawodnych-sposobow-oryginalne-oswietlenie-salonu/

Pamiętajmy o gniazdkach

W trakcie budowy niejednokrotnie jest bardzo ciężko ustalić, w jakich miejscach będą ustawione nasze meble – utrudnia to w znaczącym stopniu projektowanie oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozmieszczenie kilku gniazdek zasilających, umiejscowionych w niewielkiej odległości od podłogi.

design-interior-plant-lamps-73382

Specjalne listwy

Bardzo dobrym rozwiązaniem i bardziej nowoczesnym jest umiejscowienie przy podłodze specjalnych elastycznych listew. To właśnie w nich możliwe będzie późniejsze modyfikowanie oświetlenia, a przewody będziemy mogli swobodnie i dyskretnie ukryć w listwach. Dzięki temu zyskuje się dogodny dostęp do kabli.

Listwy wykonane są przeważnie z elastycznego materiału lub też aluminium. Dodatkowo można dopasować kolor do naszego wnętrza lub też przemalować na taki sam kolor, jak w pomieszczeniu, czy okleić je tapetą. Pamiętajmy podczas projektowania o zdrowym rozsądku. Zbyt wiele punktów światła i zbyt mocne oświetlenie wpływa bowiem negatywnie na nasz wzrok. Warto wypośrodkować nasze plany i zapewnić optymalne oświetlenie.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge