Pomaluj swoją łazienkę i nietylko

By on 25 lipca 2012 in Ściany | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter
Udostępnij na:

Współczesny rynek proponuje wszelkie kolory i rodzaje, odporne na światło, wodę i inne warunki atmosferyczne.

W sklepach znajdziesz farby łazienkowe i kuchenne do malowania sufitów i ścian w tych pomieszczeniach. Są one bardzo trwałe i odporne na wilgoć oraz zabrudzenia. Farby te dostępne są w tak wyszukanych kolorach jak, mandarynka, orzeźwiająca limonka, turkus, morska bryza, ognista czerwień, kwiat lotosu, czy magia fioletu. Najfajniejsze dla nosa jest to, że farby te pachną podczas malowania.

Ich funkcjonalność jest sprawdzona pod wieloma względami. Bowiem odporne są na szorowanie, jak i na rozwój grzybów pleśniowych i działania wilgoci, plamy czy zabrudzenia. Ważne jest to, że umożliwiają oddychanie ścian, a także długotrwale zabezpieczają ich powłoki. Możesz wybrać również farby pomiędzy tanią a drogą, akrylowa, winylowa czy lateksowa, matową, błyszczącą lub półbłyszczącą. Jest w czym wybierać, jednak nie zawsze nasz dobry z pozoru wybór sprawdza się w rzeczywistości. Nagle farba zaczyna odchodzić, powierzchnia ściany puchnie, a my nie wiemy dlaczego?

Dlatego warto wyposażyć się w podstawową wiedzę, która przyda nam się przy robieniu zakupów. Dobra farba do wnętrz powinna być matowa, aby na ścianach i sufitach nie tworzyły się refleksy świetlne. Matowe farby kryją nierówności ściany w przeciwieństwie do farb z połyskiem, które uwydatniają takie defekty. Najbardziej popularne farby do malowania wnętrz to wodne farby emulsyjne. Mają one dobrą przyczepność do podłoża, są geste, trwałe i odporne na ścieranie. Można je stosować na wszystkie podłoża takie jak: tynk, beton, cegły, płyty gipsowo-kartonowe, drewno, a nawet metal. Dobra farba akrylowa powinna sprawdzić się w każdym wnętrzu, natomiast na farby lateksowe i winylowe trzeba bardzo uważać jak chcemy pomalować łazienkę lub kuchnię, często są zupełnie nieodporne na wilgoć i puchną. Ponieważ zawsze najdroższe są farby w ciemnych kolorach, to jeśli chcemy trochę zaoszczędzić. Jedynym wyjściem jest kupić biała farbę, odpowiedni pigment i samemu wymieszać ją tak, aby uzyskać swój wymarzony efekt kolorystyczny, wymaga do jednak przeprowadzenia kilku prób.

Pamiętaj, że każdy kolor w pomieszczeniach sanitarnych możesz dodatkowo zabezpieczyć emulsją wodną, która niezbędna jest przy malowaniu podłogi w toalecie. Wtedy masz gwarancje, że tak zabezpieczona warstwa posłuży ci na tysiące mokrych chwil, których zapewne nie zabraknie w twojej łazience.

Udostępnij na:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge